Šokas Ukrainoje: Maskvos kariams pavyko prasiveržti svarbiame fronto ruože. Kaip įvyko šis karinis fiasko Kijevui?
Mažai kas to tikėjosi: Per kelias pastarąsias dienas Rusijos kariai beveik be jokio ukrainiečių pasipriešinimo užėmė netoli fronto esantį Očeretynės kaimą Donecko srityje. Remiantis nuosekliais pranešimais, ukrainiečių kariai iš 115-osios mechanizuotosios brigados atsitraukė be kovos, ir tai lėmė visiškai netikėtą proveržį.
Jau kelis mėnesius Ukrainos rytuose ir pietuose esančioje fronto linijoje beveik niekas nepasikeitė. Po daugiau nei dvejų karo metų ekspertai kalbėjo apie pozicijų ir išsekimo karą Ukrainoje; šiuo metu dėmesio centre iš tiesų yra kovos dėl Časivo Jaro kaimo, esančio ant kalvos ir itin svarbaus karinės strategijos požiūriu, - rašė „Berliner Zeitung“.
Očeretino kryptis balandžio 24-25 d.d. |
Kaip įvyko Rusijos proveržis?
Tačiau už 50 kilometrų į pietus nuo Časiv Jaro, Očeretyne, įvyko netikėtas proveržis. Kremliui artimi „Telegram“ kanalai praneša, kad dauguma ukrainiečių karių buvo paimti į nelaisvę - tačiau vakariniame kaimo pakraštyje vis dar yra kitų ukrainiečių dalinių, bandančių išlaikyti pozicijas. Rusijos „Telegram“ paskyrose teigiama, kad kaimo centre ant kelių namų stogų plevėsuoja baltos, mėlynos ir raudonos spalvos trispalvės. Be to, teigiama, kad užėmę Očeretynę Maskvos kariai bandė toliau veržtis į kitus du kaimus netoli fronto esančiame rajone.
Be to, Očeretynės kaimas yra svarbus Ukrainos kariuomenei svarbių karinių prekių gabenimo mazgas. Kaimas veikia kaip savotiškas pagrindinis perkrovimo centras Avdijivkos apylinkėse esančioms pozicijoms stiprinti.
Tačiau kaip įvyko spartus Rusijos proveržis? Teritorija į šiaurės vakarus nuo Donecko ilgą laiką buvo laikoma stabilia zona be didesnių pokyčių Donbaso fronte. Kaip ir tikėtasi, Ukrainos kariškiai nenorėjo komentuoti konkrečių įvykių aplink Očeretyną. Tačiau Ukrainos žiniasklaida praneša, kad kariuomenės vadovybė Kijeve pradės tyrimą, siekdama išsiaiškinti masinio pasitraukimo priežastis.
Nors oficialiai vis dar neaišku, kaip galėjo įvykti naujas teritorijos praradimas, socialiniuose tinkluose ir „Telegram“ kanaluose sklando gandai. Viena iš teorijų teigia, kad Ukrainos daliniai, kuriems buvo pavesta ginti fronto ruožą, pasitraukė laukdami pakeitimo - tačiau naujos pajėgos dar nebuvo atvykusios į teritoriją. Grįžimas atgal, kurį rusai galėjo taktiškai išnaudoti kaimui užimti.
Tuo tarpu Ukrainos spauda ieško atpirkimo ožio dėl karinio fiasko. Įtariama, kad tarp 115-osios brigados karių galėjo kilti maištas. Proukrainietiškame X-konte DeepState rašoma, kad „kaime įvyko gana keistų įvykių ir dėl to priešas galėjo pasiekti rimtų taktinių laimėjimų“. Tikimasi, kad su atsakingais už karinę nelaimę bus „griežtai susidorota“. Kitoje žinutėje karo tinklaraštininkas spėja, kad dalinio vadas nusprendė pasitraukti nepasitaręs su karine vadovybe. Todėl situacija lieka neaiški.
Be to, sprogstama: ukrainiečiai akivaizdžiai neturi gerai išvystytų gynybos linijų į vakarus nuo Očeretyno, kuriomis galėtų sustabdyti Rusijos pajėgas pakeliui į vakarus. Austrų karo ekspertas Markusas Reisneris (Markus Reisner) neseniai interviu laikraščiui „Berliner Zeitung“ apie tai perspėjo: Donbaso fronte, kurio ilgis daugiau kaip 1000 km, kyla „užtvankos pralaužimo“ pavojus.
Ar Rusija paankstins savo vasaros puolimą?
Kijevas ir jo Vakarų sąjungininkai sutinka, kad Maskvos karinis spaudimas artimiausiomis dienomis dar labiau sustiprės. Tikimasi, kad Rusijos vasaros puolimas gali būti netgi paankstintas. To priežastis - milijardinė Amerikos ginkluotės pagalba Ukrainai, kuriai antradienio vakarą pritarė Vašingtono Kongresas. Šiame kontekste Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas pareiškė, kad Ukrainos laukia „sunkios savaitės iki birželio“, nes Rusija stengsis užimti kuo didesnę teritoriją ir sukurti faktus, kol į frontą atkeliaus ginklų pagalba iš JAV.
Taip yra todėl, kad Vašingtonas ir Kijevas nori greitai užbaigti susitarimą. JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo artimiausiomis dienomis pasirašyti pagalbos paketą ir šią savaitę pradėti tiekti ginklų sistemas. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ypač tikisi daugiau šaudmenų ir amerikietiškų ATACMS artilerijos raketų, kuriomis galima smogti į toli už fronto linijos esančius Rusijos amunicijos sandėlius.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą