2017-03-20

Euro zonoje kuriami planai gelbėti bankus mokesčių mokėtojų sąskaita


Wolfstreet.com kovo 17 pasirodė aktualus straipsnis apie labai prastą situaciją ES bankų ūkyje.

Tuo metu, kai Europos visuomenės dėmesys buvo sukoncentruotas į rinkimus Olandijoje, priešrinkiminę kovą Prancūzijoje, mažai kas atkreipė dėmesį į Reuters paskelbtą ataskaitą, kuri perspėjo, kad Europos bankų sektorius gali susidurti su dar didesne blogų kreditų rizika, jeigu ECB ims mažinti stimuliavimo programą.

Bendra apimtis nedirbančių kreditų (non-performing loans) (NPL) buvo vertinamas ES valstybėse daugiau negu €1 trilijonu, arba 5,4% nuo bendros išduotų kreditų sumos. Šis santykis yra tris kartus didesnis, negu kituose stambiuose pasaulio regionuose.

Žiūrint atskiroms valstybėmis, viskas atrodo dar baisiau. Šiuo metu 10 (iš 28) ES valstybių turi nedirbančių kreditų daugiau negu 10%:
  • Airija: 15.8%
  • Italija: 16.6%
  • Portugalija: 19.2%
  • slovėnija: 19.7%
  • Graikija: 46.6%
  • Kipras: 49%
Graikija ir Kipras, kaip matome, turi beveik pusę toksiškų kreditų. Italijoje probleminių kreditų yra už €350 milijardus, tai trečdalis visos ES blogų kreditų sumos.

Italija siūlo steigti „blogą banką“, kad pagerinti toksiškus bankų balansus.

Eurozonos „blogą“ bankas turėtų supirkti pradelstus kreditus. Jis turėtų būti finansuojamas iš biudžeto lėšų ir supirkti kreditus pagal jų „ekonominę“ kainą, kuri būtų nustatoma vertinant skolininką. Siūloma, kad „ekonominė“ kaina turėtų būti didesnė už „rinkos“ kainą. Šis bankas turėtų supirkti iki ketvirčio pradelstų kreditų.

„Blogo“ banko steigimas bus aptariamas Maltoje balandžio pabaigije. Laukiama, kad Eurozonos ministrų susitikime Vokietijos finansų ministras Volfgangas Šoiblė primins savo kolegoms apie taisykles, kurios buvo palaimintos G7, G20, ES 2009-2010 metais. Tarp tokių taisyklių – draudimas remti bankus iš valstybės iždo, tai yra iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Šoiblė būtinai tai primins, nes gelbėti Italijos, Graikijos, Kipro ir kitų šalių bankus tektų vokiečių mokesčių mokėtojams.

Straipsniai šia tema:


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą