2023-07-08

Ukrainoje daugėja antibiotikams atsparių ligų

 


Antibiotikams atsparių bakterijų kamienai atsiranda tuomet, kai šios bakterijos tampa recipientais genų, kurių produktai-baltymai neutralizuoja antibiotikus.

Genetinės inžinerijos su bakterijomis eksperimentuose atsparumo antibiotikams genas yra integruojamas su norimu klonuoti genu. Molekulinis genų klonavimas bakterijose yra paremtas transgeninių bakterijų atsparumu antibiotikams. 

Bakterijų atsparumo antibiotikams įgijimo procesai vyksta ir gyvulių ir paukščių fermose, ligoninėse, kur bakterijos nuolatos susiduria su antibiotikais, kur ima vykti jų prisitaikymas, apsikeitimas genetine informacija, atranka.

Švedijos mokslininkai įspėja, kad Ukrainoje daugėja antibiotikams atsparių ligų.

Švedijos Lundo universiteto mokslininkai skambina pavojaus varpais dėl antros ir galimai dar mirtinesnės kovos, kuri vyksta Ukrainoje, - karo nuniokotoje šalyje daugėja antibiotikams atsparių bakterinių infekcijų.


Švedijos Lundo universiteto mokslininkai padėjo Ukrainos mikrobiologams ištirti ligoninėse gydomų karo sužeistų pacientų atsparumą bakterijoms. Neseniai žurnale "The Lancet Infectious Diseases" paskelbti rezultatai atskleidė, kad daugelis pacientų buvo užsikrėtę bakterijomis, pasižyminčiomis itin dideliu atsparumu antibiotikams.

Lundo universiteto klinikinės bakteriologijos profesorius Kristianas Riesbeckas sako: "su tokiomis atspariomis bakterijomis dar niekada nebuvau susidūręs".

Švedų teigimu, "Ukrainoje reikėjo pagalbos, kad būtų galima įvertinti ligoninėje gydomų sunkiai sužeistų pacientų bakterijų atsparumo antibiotikams mastą".

Mėginiai buvo paimti iš 141 karo aukos, 133 suaugusiųjų, kurie buvo sužeisti per karą, ir aštuonių kūdikių, kuriems buvo diagnozuotas plaučių uždegimas. Šie pacientai buvo paguldyti į tris skirtingas Ukrainos ligonines, kur jiems buvo atliktos skubios operacijos ir taikyta intensyvioji terapija.

"Pastebėjome, kad kelios gramteigiamos bakterijos pasižymėjo atsparumu plataus spektro antimikrobiniams preparatams, įskaitant naujai sukurtus fermentus slopinančius antibiotikus, kurių dar nėra rinkoje. Be to, beveik dešimtyje procentų mėginių rasta bakterijų, kurios buvo atsparios net "mūsų paskutinės vilties" antibiotikui kolistinui. Nors su panašiais atvejais Indijoje ir Kinijoje esame susidūrę ir anksčiau, niekas neprilygsta tokiam atsparumo mastui, koks pastebėtas šiame tyrime. Net šešiuose procentuose visų mėginių aptikta bakterijų, atsparių visiems mūsų tirtiems antibiotikams", - sako Kristianas Riesbekas.

Jis pabrėžia, kad tai akivaizdžiai išryškina iššūkius, kuriuos kelia atsparios bakterijos karo metu. Kristianas Riesbeckas ypač susirūpinęs dėl Klebsiella pneumoniae bakterijų atsparumo, nes jos gali sukelti ligas asmenims, kurių imuninė sistema yra sveika ir gerai funkcionuoja.       

"Dėl to labai nerimauju. Retai tenka susidurti su Klebsiella bakterijomis, pasižyminčiomis tokiu dideliu atsparumu, be to, mes to nesitikėjome. Nors Kinijoje buvo užfiksuoti pavieniai atvejai, šios situacijos mastas pranoksta viską, ką esame matę anksčiau. Nors daugelis šalių teikia karinę pagalbą ir išteklius Ukrainai, ne mažiau svarbu jai padėti spręsti šią besitęsiančią situaciją. Kyla akivaizdus pavojus, kad atsparios bakterijos toliau plis, o tai kelia grėsmę visam Europos regionui", - pastebi Kristianas Riesbeckas.

Šie įspėjimai yra susiję su kitomis sveikatos problemomis, ypač tuberkuliozės plitimu Ukrainoje, kuri dar prieš prasidedant karui praėjusiais metais buvo ketvirta pagal sergamumą tuberkulioze Europoje, todėl baiminamasi, kad milijonai pabėgėlių, bėgančių nuo konflikto, gali šią oro lašeliniu būdu plintančią ligą išplatinti visoje Europoje. Apie tai rašoma Breitbart.

PSO duomenimis, Ukrainoje sergamumas tuberkulioze (TB) yra ketvirtas pagal dydį Europos regione, o pasaulyje - penktas pagal patvirtintų itin atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų skaičių. Prieš Rusijos invaziją į Ukrainą TB epidemijai šalyje sušvelninti buvo taikomos kelios intervencinės priemonės. Tačiau vykstantis karas sugriovė kruopščias pastangas ir vėliau pablogino padėtį. PSO, bendradarbiaudama su Ukrainos vyriausybe ir kitomis organizacijomis, tokiomis kaip ES ir Jungtinė Karalystė, privalo imtis kovos su šia situacija. Šiame darbe pabrėžiamos karo sukeltos pasekmės, pastangos ir rekomendacijos kovai su karo sukelta tuberkuliozės epidemija.

Kilus konfliktui, daugelis ukrainiečių buvo priversti migruoti į kaimynines šalis, toliau nuo jų šalyje tebesitęsiančio karo. Kadangi nei ECDC, nei PSO gairėse nerekomenduojama visuotinai tirti į Europos šalis bėgančių pabėgėlių tuberkuliozės infekcijos, neginčijama tiesa, kad ukrainiečių migrantų sukeltų TB atmainų progresavimas ir perdavimas bus labai spartus, o tai gali turėti didelės įtakos ukrainiečių pabėgėlius priimančių valstybių visuomenės sveikatos būklei. 

2022 m. spalio mėn. duomenimis, iš Ukrainos į Vengriją, Lenkiją, Rumuniją, Čekijos Respubliką ir kitas Europos valstybes pabėgo daugiau kaip 7 mln. pabėgėlių. Toks didelis žmonių judėjimas kelia didelį pavojų Europai dėl didelės TB naštos. Europa gali atsidurti šių pavojingų TB padermių dėmesio centre, atsižvelgiant į tai, kad bendra didelio sergamumo TB riba, kurios laikosi dauguma ES valstybių ir kuri yra 100/100 000 gyventojų, nėra panaši į Ukrainos, kurioje ši riba yra 73/100 000 gyventojų. Tai gali pabloginti padėtį, nes ukrainiečiai nėra privalomai tikrinami dėl TB infekcijos. 

Prieš įvykstant konfliktui, TB atvejų Ukrainoje kasmet padaugėdavo iki 30 000, o tarp šių atvejų 29 % visų naujai diagnozuotų atvejų buvo MDR-TB atvejai ir tik 81 % visų TB atvejų buvo diagnozuota ir gydoma. Kita vertus, konflikto pradžioje nustatyta, kad 6837 asmenims buvo diagnozuota TB. 

Ekspertų nuomone, Ukrainos vyriausybė ir kitos Ukrainai padedančios šalys turėtų sutelkti maksimalias pastangas taikos deryboms su Rusija. Tuoj po taikos šalyje bus atnaujintos sparčios medicinos reformos ir programos, kurios jau yra sunaikintos, nes būtų galima suvaldyti tuberkuliozę ir kitas užkrečiamąsias bei neužkrečiamąsias ligas. 

Labiausiai baiminamasi dėl Ukrainoje paplitusios daugeliui vaistų atsparios tuberkuliozės ir galimybės ją perduoti kitiems žmonėms Ukrainoje ar kaimyninėse šalyse. Turi būti gerai paruoštos stovyklos, kuriose karo pabėgėliams būtų galima diagnozuoti, ar jie serga TB, ar ne; nustačius teigiamą rezultatą, jie turi būti nedelsiant skiriami vaistai. Tiems tuberkulioze sergantiems ligoniams, kurie vis dar yra Ukrainoje, turi būti teikiama ekonominė parama, nes dėl karo dauguma žmonių liko bejėgiai ir net tie, kurie gali nusipirkti vaistų, jų neranda, nes sunaikinta pagrindinė vaistų ir kitos medicininės įrangos gabenimo infrastruktūra. 

Šaritės-Berlyno medicinos universiteto gydytojai teigė, kad Ukrainos karių gydymo metu aptiko superbakterijų. Jos parodė precedento neturintį atsparumą antibiotikams.

Medikai sakė, kad bakterijos rado palankią dirvą Ukrainos fronto ligoninėse ir plinta tarp sužeistųjų bei lauko ligoninėse.

Iš 47 Vokietijos klinikoje gydytų žmonių 14 pacientų, kurių amžius nuo 14 iki 64 metų, kaulų ir minkštųjų audinių infekcijos buvo atsparios polirezistentiškumui. Gydytojai pabrėžė, kad dėl plačių žaizdų ir infekcijų, kurių papildomą problemą kelia polimikrobinės infekcijos, sukeltos bakterijų, grybelių ir parazitų, turinčių polirezistentiškų sukėlėjų, derinio, šias žaizdas gydyti itin sunku.



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą