Vengrija atmeta naują ES pasiūlymą siųsti karinius patarėjus į Ukrainą koordinuoti mokymo operaciją, nes tai padidintų karo eskalavimo riziką, trečiadienį pareiškė Vengrijos užsienio reikalų ministras.
Péteris Szijjártó priminė, kad 2022 m. lapkritį ES nusprendė pradėti Ukrainos karių mokymus valstybių narių teritorijoje. Vengrija nedalyvauja šioje misijoje, neteikia karių ar finansinių išteklių, Vengrijos teritorijoje tokie mokymai taip pat nevyksta, pabrėžė jis.
Prieš dvejus metus aiškiai pasakėme, kad nedalyvausime šioje operacijoje, tačiau nedraudėme kitiems savo nuožiūra dalyvauti šioje operacijoje, pridūrė ministras.
Péter Szijjártó pažymėjo, kad šiuo metu svarstomas klausimas dėl misijos dvejų metų mandato pratęsimo, tačiau po ilgų diskusijų ir derybų buvo pateiktas labai pavojingas pasiūlymas, pagal kurį operacija ne tik būtų pratęsta laike, bet ir į Ukrainą būtų nusiųsti ES kariniai patarėjai, kurie atliktų koordinavimo užduotis.
Ministras paaiškino, kad tai buvo ypač pavojingas žingsnis, nes kilo karo eskalavimo pavojus. Šiuo atveju atsitiktų taip, kad mokymai būtų vykdomi ne tik Europos Sąjungos teritorijoje, bet ir į Ukrainą būtų siunčiami mokymuose dalyvaujantys ES kariniai patarėjai, pabrėžė jis.
Deja, tai pavojingas pasiūlymas, kuris, mūsų nuomone, gerokai padidintų karo eskalavimo, t. y. tolesnio jo plitimo, riziką.
"Tai pavojinga ir mums, Vengrijai, nes, kai konfliktas eskaluojamas, jis visada pirmiausia eskaluojamas kaimynystėje, o ne už tūkstančių kilometrų“, - sakė Péter Szijjártó.
„Todėl mes atmetame šį pasiūlymą ir jau informavome Europos Sąjungos Išorės veiksmų tarnybą Briuselyje, kad negalime jo paremti tokia forma. Paprašėme jų performuluoti pasiūlymą“, - pakartojo jis.
P. Szijjártó pasiūlymą pavadino „labai pavojingu“. Jis priminė, kad 2022 m. lapkritį ES nusprendė pradėti Ukrainos karių mokymus valstybių narių teritorijoje. Tačiau dabar siekiama ne tik pratęsti operacijos trukmę, bet ir siųsti į Ukrainą ES karinius patarėjus.
Vengrijos pozicija nėra kliūtis Europos Vadovų Tarybai
Vengrijos ministro teigimu, dabar misijos dvejų metų mandato pratęsimas yra įtrauktas į Briuselio darbotvarkę. Vengrijos vyriausybė balsuos „prieš“ šį pasiūlymą. Tačiau Europos Vadovų Tarybos sprendimui priimti nereikia absoliučios daugumos. Jei trečdalis valstybių narių nebalsuos prieš, pasiūlymas įsigalios.
„Tai leistų mums tiesiogiai koordinuoti savo veiklą su kitomis atitinkamomis organizacijomis. Tai būtų ne vykdomoji misija Ukrainoje, o koordinavimo grupė Kijeve, kad mūsų darbas būtų veiksmingesnis“, - J. Borrello žodžius citavo Ukrainos žiniasklaida.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą