Vyriausiasis Putino ideologas Kremliuje: esama pasaulio tvarka žlugs. Interviu Nikolajus Patruševas lygina šiandieninę padėtį pasaulyje su Sovietų Sąjungos žlugimu.
Nuotraukoje: Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas (kairėje) ir tuometinis Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas lankosi „Sport Inn“ komplekse. (Michailas Klimentjevas /Sputnik Kremlius / AP)
Po ilgos tylos 2025 m. sausio 14 d. Nikolajus Patruševas, buvęs įtakingas Rusijos saugumo tarybos sekretorius, nuolatinis Rusijos Federacijos saugumo tarybos narys ir artimas Vladimiro Putino bendražygis, davė interviu Rusijos dienraščiui „Komsomolskaja pravda“ (žiūr. straipsnio priede žemiau).
Įdomu tai, kad pastaruoju metu Patruševo pasirodymuose žiniasklaidoje daugiausia dėmesio skiriama išrinktajam JAV prezidentui Donaldui Trumpui pasaulinių tektoninių pokyčių fone, kuriuos Patruševas lygina su perversmais, įvykusiais po Sovietų Sąjungos žlugimo. Net jei šiuos pokyčius sukėlė ne vien Trumpas, pastarasis, Patruševo įsitikinimu, atlieka pagrindinį vaidmenį juos spartinant. Pasak Patruševo, dėl šių esminių sukrėtimų esama pasaulio tvarka, o kartu ir galiojančios tarptautinės teisės normos, tampa atgyvena.
Pažymėtina, kad net toks griežtosios linijos šalininkas kaip Patruševas pripažįsta, kad JAV yra pagrindinė pasaulio politinius įvykius lemianti jėga, jei ne daugiau nei neginčijamas hegemonas. Senstančios Kremliaus vadovybės akyse Vašingtonas išlieka tikruoju visų geopolitinių įvykių matu, nepaisant pasaulinių sukrėtimų. Todėl, pasak Patruševo, derybos dėl karo Ukrainoje užbaigimo turėtų vykti tik tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų - neįtraukiant kitų Vakarų valstybių ir pačios Ukrainos. Nes su „Londonu ir Briuseliu“ nėra apie ką kalbėti, - piktinosi Patruševas. Be to, pasak jo, ES vadovybė jau seniai prarado teisę kalbėti daugelio savo narių vardu.
Įdomu tai, kad Patruševo pastabos taip pat rodo nepageidaujamą Kremliaus dviprasmiškumą santykiuose su Donaldu Trumpu. Kai kuriais atžvilgiais D. Patruševas mano, kad D. Trumpas gali būti naudingas Rusijai, ypač dėl galimo agresyvaus JAV pasaulinių interesų siekimo, dėl kurio pačios Maskvos politika gali pasirodyti ne tokioje nepalankioje šviesoje. Kartu pastebimas ir stebinantis „susirūpinimas“ - Patruševas perspėja, kad vadinamoji „gilioji valstybė“ gali leisti nužudyti Trumpą. Tačiau lygiai taip pat Patruševas pripažįsta riziką, kurią Maskvai gali kelti nepastovus D. Trumpo vadovavimo stilius - tai dviprasmiškas požiūris, pabrėžiantis Kremliaus netikrumą dėl būsimo Vašingtono kurso.
Kalbant apie Ukrainą, Patruševas kartoja ilgalaikius Kremliaus naratyvus apie neva „brolišką Ukrainos tautą“ ir „šimtamečius ryšius su Rusija“. Kaip ir buvo galima tikėtis, „broliška žinia“ paremta netiesioginiu grasinimu. Pasaulis privalo pripažinti iš dalies Rusijos okupuotus Ukrainos Chersono, Donecko, Luhansko, Zaporožės regionus ir 2014 m. aneksuotą Krymą „neatskiriamomis Rusijos dalimis“, antraip įvyks eskalacija. Taigi yra tikimybė, kad Ukraina „ateinančiais metais apskritai nustos egzistuoti“, pabrėžia A. Patruševas. Taip pat turėtų būti nutraukta „rusų gyventojų diskriminacija“ daugelyje Europos valstybių, pirmiausia Baltijos šalyse ir Moldovos Respublikoje.
Interviu, ko gero, neatsitiktinai pasirodė prieš Donaldo Trumpo iškilmes ir planuojamą susitikimą su Vladimiru Putinu. Tačiau ar pernelyg dideli Patruševo reikalavimai turėtų žymėti maksimalias Rusijos pozicijos ribas. V. Putino patarėjo atvirai grasinanti žinia yra tokia: sutikite su Rusijos reikalavimais arba nekontroliuojama eskalacija. Kaip taikliai pastebi Markas Galeotti, Nikolajaus Patruševo, kaip ir Dmitrijaus Medvedevo, užduotis - gerokai peržengti oficialią diplomatinę liniją ir pateikti kraštutines galimybes, taip priverčiant Kremlių atrodyti palyginti nuosaikiai.
Nuo KGB iki Kremliaus pilkosios ekscelencijos
Nikolajus Patruševas, kaip ir Vladimiras Putinas bei Dmitrijus Medvedevas, yra kilęs iš Sankt Peterburgo. Beveik visas jo profesinis gyvenimas buvo skirtas sovietų, o vėliau Rusijos žvalgybai.
N. Patruševas gimė 1951 m. liepos 11 d. mieste, kuris tuo metu buvo pavadintas bolševikų revoliucijos lyderio Vladimiro Lenino vardu, karo jūreivio šeimoje. Baigęs mokyklą, Patruševas studijavo mechanikos ir prietaisų inžineriją Leningrado laivų statybos institute, kuriame dirbo jo tėvas. Baigęs studijas 1974 m., Patruševas pradėjo dirbti Sovietų Sąjungos KGB vidaus ir išorės žvalgybos tarnyboje. SSRS valstybės saugumo komiteto (KGB) Aukštojoje mokykloje jis pirmiausia baigė vienerių metų kvalifikacijos kėlimo kursus, kuriuose specializavosi teisės srityje, taip pat lankė KGB Aukštuosius kursus prie SSRS Ministrų Tarybos.
Po to dirbo Leningrado srities kontržvalgybos departamente, kur padarė karjerą iki regioninio kovos su kontrabanda ir korupcija departamento vadovo. 1990 m. Nikolajus Patruševas buvo perkeltas iš Leningrado į Kareliją. Praėjus keliems mėnesiams po Sovietų Sąjungos žlugimo, 1992 m. birželį, N. Patruševas tapo Karelijos Respublikos saugumo ministru ir šias pareigas ėjo iki 1994 m. 1994 m. jis išvyko į Maskvą vadovauti naujai sukurtos Rusijos vidaus žvalgybos tarnybos FSB Vidaus saugumo departamentui. 1998 m. gegužės pabaigoje A. Patruševas keliems mėnesiams perėjo dirbti į prezidento administraciją, o 1998 m. spalio mėn. grįžo į FSB ir ėjo direktoriaus pavaduotojo pareigas. 1999 m. rugpjūčio mėn. jis tapo Rusijos vidaus žvalgybos tarnybos vadovu, kur turėjo likti iki 2008 m. gegužės mėn. Galiausiai 2008 m. gegužės 12 d. jis buvo paskirtas Rusijos Federacijos saugumo tarybos sekretoriumi. Šias įtakingas pareigas jis ėjo iki 2024 m. gegužės mėn.
Naujas Patruševo panaudojimas Patruševas mokėjo nustebinti. 2024 m. gegužės 14 d. Kremlius paskelbė, kad Patruševas pradės eiti prezidento patarėjo laivų statybos klausimais pareigas. Iš tiesų Patruševo biografija susijusi su laivų statyba. Jis 1974 m. baigė Leningrado laivų statybos institutą ir kelis mėnesius dirbo projektavimo biure, o 1975 m. įstojo į KGB.
Daugelis stebėtojų tai vertino kaip žeminantį pažeminimą. Be to, šis sprendimas brėžė įdomią paralelę su Nikolajaus Ježovo, 1936-1938 m. Stalino žvalgybos vadovo ir vieno pagrindinių Didžiojo teroro valymų vykdytojų, likimu. Prieš galutinį išaiškinimą ir egzekuciją 1940 m. Ježovas buvo pašalintas iš visų pareigų ir pažemintas iki vidaus reikalų liaudies komisaro.
Atstatydinimo priežastys lieka neaiškios. Visai gali būti, kad V. Putinui nusibodo gandai apie A. Patruševo kaip „pilkojo Kremliaus autoriteto“ vaidmenį ir tariamas A. Patruševo sūnaus Dmitrijaus (buvusio žemės ūkio ministro ir nuo 2024 m. gegužės 14 d. ministro pirmininko pavaduotojo) įpėdinio ambicijas ir jis padarė pareiškimą dėl valdžios. Visai įmanoma, kad Patruševas pralaimėjo vidinę kovą dėl valdžios Sergejui Šoigu ir turėjo atlaisvinti vietą.
Tačiau taip pat tikėtina, kad 73-ejų metų sulaukęs Patruševas dėl silpnos sveikatos paprašė Rusijos valstybės vadovo ramesnio posto. Juk tai būtų neįprasta. Pavyzdžiui, 2016 m. V. Putinas paskyrė buvusį gynybos ministrą ir Sergejų Ivanovą, kurį pakeitė prieš 2008 m. prezidento rinkimus, tikriausiai dėl asmeninių priežasčių, specialiuoju pasiuntiniu aplinkosaugos, ekologijos ir transporto klausimais. Tuo pat metu Ivanovas, kaip ir Patruševas, liko nuolatiniu Rusijos saugumo tarybos nariu, taigi ir įtakingu Vladimiro Putino patarėju. Mat Rusijos personalistinėje valdžios sistemoje tikrąjį įtakos laipsnį lemia ne tiek oficialios pareigos, kiek asmeninis artumas prezidentui.
Ilgametis Putino patikėtinis
Ideologiniu požiūriu Patruševas laikomas atviru griežtosios linijos šalininku Rusijos vadovybėje. Nikolajus Patruševas yra artimas Vladimiro Putino bendražygis bent jau nuo dešimtojo dešimtmečio antrosios pusės. Šiandien daugelis jį laiko pagrindiniu Rusijos valstybės vadovo patikėtiniu. Be to, buvęs Rusijos Federacijos saugumo tarybos sekretorius tikriausiai buvo vienas iš nedaugelio žmonių, kurie labai anksti susipažino su karo Ukrainoje planavimu. Pavyzdžiui, dar 2021 m. lapkritį interviu skaitomiausiam Rusijos savaitraščiui „Argumenty i Fakty“ A. Patruševas pabrėžė, kad Ukrainoje „bet kurią akimirką“ gali kilti rimta krizė, kuri pareikalaus „milijonų perkeltų žmonių“. Nepaisant asmeninio artumo V. Putinui, A. Patruševas niekada nebūtų padaręs tokių pareiškimų be prezidento administracijos žinios ir Rusijos valstybės vadovo palankumo.
2022 m. vasario 24 d. prasidėjus Rusijos invazijai, Nikolajus Patruševas davė keletą ilgų interviu, kuriuose išdėstė Rusijos motyvus ir tikslus. Vadinamosios „specialiosios karinės operacijos“ katalizatoriumi N. Patruševas laikė JAV siekį „dominuoti pasaulio tvarkoje“. Pasak Patruševo, Vakarai „visada siekė“ sugriauti visos Rusijos nacionalinio identiteto pamatus. Patruševo nuomone, JAV parama Ukrainai buvo paaiškinama tik Vašingtono siekiu gauti Ukrainos gamtinius išteklius. Kad tai pasiektų, sprendimų priėmėjai Kapitolijuje būtų pasirengę kariauti su Rusija „iki paskutinio ukrainiečio“.
Daugiau nei du dešimtmečius Nikolajus Patruševas buvo laikomas įtakingu, bet visada slaptu ir užkulisiniu veikėju. Net po to, kai 2008 m. N. Patruševas iš Rusijos vidaus žvalgybos tarnybos FSB vadovo pareigų perėjo į Saugumo tarybos sekretoriaus postą, jis toli gražu nebuvo žiniasklaidos veikėjas. Jis beveik nekalbėjo, net ir per retus viešus pasirodymus žiniasklaidoje atrodė labai santūrus ir santūrus. Tuo labiau stebina jo pasirodymų ir net ilgesnių interviu reguliarumas, sutampantis su įtampos dėl Ukrainos eskalavimu 2021 m. pabaigoje. Atsižvelgdamas į tai, kad iki 2024 m. gegužės mėn. aktyviai dalyvaus žiniasklaidoje, Patruševas su Kremliaus palankumu pasirinko būti pagrindiniu karo Ukrainoje, kurį jis vertina kaip „hibridinį tarpinį karą prieš Vakarus“, aiškintoju.
V. Putino valdžios sistemoje Nikolajus Patruševas daugelį metų buvo laikomas pagrindiniu režimo ideologu. Pseudoreliginis stačiatikių fundamentalistas oligarchas Konstantinas Malofejevas iš Cargrado, lojalus Kremliui, netgi laikė Nikolajų Patruševą „visos Rusijos pilkąja Eminencija“ (nuoroda į oficialų Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovo, Maskvos ir visos Rusijos patriarcho, titulą) ir teigė, kad Patruševas buvo žmogus, apie kurį galima sakyti, kad jis yra „pilkasis visos Rusijos eminencija“ (turint omenyje oficialų Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovo titulą - Maskvos ir visos Rusijos patriarchas). apie kurį mažai ką buvo galima parašyti, bet kuris galėjo „daug nuveikti“; taigi, Rusijos Federacijos Saugumo tarybos rėmuose jam, be kita ko, pavesta sukurti naują Rusijos valstybinę ideologiją. Opozicinė MEDŽIAGA „Respublika“ dar 2020 m. Patruševą pavadino „pagrindiniu Putino režimo ideologu“ ir sarkastiškai pavadino jį „mūsų naujuoju Suslovu“; turėdama omenyje ilgametį pagrindinį TSKP ideologą Michailą Suslovą. Būtent palyginimas su Michailu Suslovu Nikolajui Patruševui turėjo ypač patikti. Tačiau amžininkai Suslovą laikė lojaliu, konservatyviu, dogmatišku ir ypač asketišku. Tačiau tiriamojo darbo dėka Aleksėjaus Navalno kovos su korupcija fondas (FBK) nuo 2014 m. informuoja visuomenę, kad būtent asketizmas, atsižvelgiant į begėdišką Patruševo ir jo šeimos praturtėjimą, tikrai negali būti priskiriamas prie jo charakterio bruožų.
Kremliaus savirefleksyvus geopolitinis autizmas
Savo pasisakymuose žiniasklaidoje Nikolajus Patruševas atvirai žvelgia į kafkišką - racionaliu-objektyviu požiūriu - nesuvokiamą Kremliaus politinės-strateginės patirties gelmę. Tokiu būdu N. Patruševas netyčia atskleidžia tikrąją Maskvos savirefleksyvaus geopolitinio autizmo prigimtį - primityvų konstruktyvistinį izoliacionizmą, skatinamą dezintegracijos traumos ir aplinkos apsėdimo, taip pat prieš žmones nukreiptos istorijos interpretacijos. Tai pasitarnauja kaip pseudointelektualinis pagrindas senstantiems Rusijos lyderiams pateisinti galbūt paskutinį Rusijos imperinį klestėjimą. Iš buvusios pragmatiškos realpolitik beveik nieko neliko.
"BZ" Straipsnio autorius: Aleksandr Dubovyj
Nikolajaus Patruševo interviu "KP" su Andreju Baranovu
Nikolajus Patruševas: „Neatmetama galimybė, kad ateinančiais metais Ukraina nustos egzistuoti“
https://www.kp.ru/daily/27651/5036217/
Nikolajus Patruševas pripažino, kad Ukraina nustos egzistuoti 2025 m.
Valdžios pasikeitimas JAV žada smarkiai pakeisti globalaus pasaulio darbotvarkę. Kai kurios išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo aukšto lygio užsienio politikos iniciatyvos buvo gana netikėtos - ir sukėlė sumaištį net tarp ištikimiausių Amerikos sąjungininkų.
Ko Rusija turėtų tikėtis iš naujosios administracijos Vašingtone ir kaip reaguoti į galimus politikos pokyčius mūsų šalies atžvilgiu, kalbėjomės su Rusijos Federacijos prezidento padėjėju, nuolatiniu Saugumo Tarybos nariu Nikolajumi Patruševu.
Giluminė valstybė JAV stipri
- Nikolajau Platonovičiau, daugelį metų aktyviai dalyvavote ir tebedalyvaujate geopolitikoje ir priimant sprendimus tarptautinio saugumo srityje. Ar nemanote, kad pasaulis dabar, Donaldo Trumpo inauguracijos išvakarėse, slepiasi laukdamas rimtų pokyčių?
- Nemaža pasaulio dalis vis dar žvelgia į Ameriką. Tuo tarpu pats Amerikos elitas yra susiskaldęs ir neturi vieningos idėjos, kaip konkrečiai kurti politiką tiek pasaulyje, tiek savo šalyje.
Pagrindinis D. Trumpo šūkis yra tas, kad jis neva turi planą, kaip grąžinti JAV prie pragmatiškos politikos, kuri būtų naudinga ir valstybei, ir jos piliečiams. Kaip tai bus susiję su kitų šalių ir tautų interesais, dar neaišku.
Vienaip ar kitaip, šiandien pasaulyje stebime rimtus pokyčius. Turiu omenyje ne tik geopolitinę padėtį, bet ir padėtį ekonomikoje, technologijų srityje, socialinius ir kultūrinius procesus. Paskutinį kartą tokie tektoniniai poslinkiai vyko po SSRS žlugimo. Tuo metu Vakarai nesugebėjo prisitaikyti prie naujų realijų ir toliau gyveno kaip Šaltojo karo metais, nuolat ieškodami priešų.
- Kasdienių D. Trumpo pareiškimų negalima pavadinti niekaip kitaip, kaip tik revoliucingais: nepritarimas viskam, ką darė Bideno administracija, radikalių naujų idėjų deklaravimas....
- J. Bideno prezidentavimas parodė, kad Baltųjų rūmų ir paprastų piliečių prioritetai labai skiriasi. Kiekvienam amerikiečiui nuo mokyklinių vadovėlių laikų pažįstami žodžiai, kad Amerikoje liaudis valdo liaudžiai ir liaudies vardu, prasilenkia su tikrove. Todėl paprasti amerikiečiai pritars bet kokioms idėjoms, kurios gali prisidėti prie jų gerovės. Jie pritars priemonėms, kuriomis remiamos šeimos vertybės, gerinama sveikatos apsauga, kovojama su gaisrais ir nelegalia migracija.
Žinoma, laikas parodys, ar D. Trumpui pavyks iki galo įgyvendinti savo ketinimus. Kaip parodė jo pirmoji kadencija, liūdnai pagarsėjusi „gilioji valstybė“ JAV yra labai stipri. Ji gali neleisti jam apsisukti. O rinkimų kampanijos ir pasikėsinimo nužudyti patirtis parodė, kad reikia būti pasirengusiems patiems neįsivaizduojamiausiems scenarijams.
Akivaizdu, kad D. Trumpo pozicijoms pritaria ne visas JAV elitas. Jo pažiūros gerokai skiriasi nuo Demokratų partijos, atskirų pramonės milžinų savininkų ir transnacionalinių korporacijų planų. Todėl nepaprastai svarbu, kad D. Trumpo ir jo aplinkos saugumas būtų užtikrintas prieš jam pradedant eiti valstybės vadovo pareigas, taip pat jo prezidentavimo laikotarpiu.
JAV STIPRIAI SPAUS, BET Į KARĄ NEIS
- Donaldas Trumpas jau išdėstė savo interesus, susijusius su Grenlandija, Panamos kanalu, Meksika, Kanada ir kitomis įvairių žemynų valstybėmis. Kodėl, kitaip nei J. Bidenas, jis taip dažnai nekalba apie Ukrainos ateitį?
- J. Bideno administracijai Ukraina buvo absoliutus prioritetas. Akivaizdu, kad D. Trumpo ir J. Bideno santykiai yra priešiški. Todėl Ukraina nebus tarp Trumpo prioritetų. Jam labiau rūpi Kinija.
Be to, kaip minėjote, jis išdėstė savo interesus, susijusius su Grenlandija, Panamos kanalu, Meksika, Kanada. Tai Amerikos tradicija - perbraižyti pasaulio žemėlapį taip, kad jis atitiktų jos interesus, ir kištis į skirtingų žemynų šalių reikalus.
Tuo pat metu kalbas, kad D. Trumpas siųs ginkluotąsias pajėgas užkariauti naujų Jungtinių Valstijų valstybių, vargu ar galima pavadinti pagrįstomis. Vis dėlto neabejotina, kad visose šiose srityse naujoji administracija labai atkakliai sieks įgyvendinti savo interesus.
Kalbant apie JAV santykius su Kinija, manau, kad Vašingtono nesutarimai su Pekinu dar labiau paaštrės, o amerikiečiai juos dar labiau išpūs, taip pat ir dirbtinai. Kinija mums buvo ir yra svarbiausia partnerė, su kuria mus sieja itin privilegijuoti strateginio bendradarbiavimo santykiai. Šie santykiai nepriklauso nuo konjunktūros, jie išlieka nepriklausomai nuo to, kas užima Ovalųjį kabinetą.
MES NELEISIME ĮŽEISTI RUSIJOS ŽMONIŲ
- Mūsų interesai neišsemiami dėl partnerystės su Kinija. Turime juos ginti ir kituose regionuose. Ką pasakytumėte apie santykius su Baltijos šalimis ir Moldova?
- Pagrindinis mūsų prioritetas - mūsų piliečių ir tėvynainių apsauga ir gerovė visame pasaulyje. Jei kalbėtume apie tarptautinį aspektą, būtina nutraukti Rusijos gyventojų diskriminaciją daugelyje šalių ir, žinoma, Baltijos šalyse bei Moldovoje. Šių valstybių valdžios institucijos neapgalvotais veiksmais ir toliau veda save į giliausią krizę ir kartu atkakliai sukasi rusofobiškoje karikatūroje. Ypač tai rodo energetikos krizė, dėl kurios šimtu procentų kaltos Moldovos valdžios institucijos, klusniai vykdančios Briuselio nurodymus mažinti dujų priklausomybę nuo Rusijos.
Todėl Kišiniovas neturėtų apgaudinėti nei savęs, nei savo žmonių. Moldovos valdžia neturėtų ieškoti priešų šalyje ar Padniestrėje, bet pripažinti savo klaidas ir pradėti taisyti padėtį.
Neatmetu galimybės, kad agresyvi antirusiška Kišiniovo politika prives prie to, kad Moldova arba taps kitos valstybės dalimi, arba apskritai nustos egzistuoti. Šioje situacijoje galime pažvelgti į Ukrainos pavyzdį, kur neonacizmas ir rusofobija privedė šalį prie žlugimo dar gerokai iki specialiosios karinės operacijos.
APIE TERITORIJŲ ATIDAVIMĄ NET NEDISKUTUOJAMA
- Naujosios JAV administracijos atstovai, ypač D. Trumpo paskirti patarėjai, kai kuriuose savo pareiškimuose pripažįsta, kad Rusija jokiomis aplinkybėmis neperleis Ukrainai ar kam nors kitam teritorijų, kurios jau yra Rusijos Federacijos dalis....
- Apie tai net nediskutuojama. Teritorijos, kurios kadaise buvo valdomos iš Kijevo, tapo Rusijos dalimi dėl piliečių valios, vadovaujantis tarptautine teise, Rusijos Federacijos įstatymais ir šių regionų teisės aktais.
Kalbant apie Rusijos liniją Ukrainos atžvilgiu, ji nesikeičia. Mums svarbu, kad SVO užduotys būtų įvykdytos. Jos yra žinomos ir nepasikeitė. Jas ne kartą įvardijo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Taip pat svarbu, kad pasaulis pripažintų, jog DNR, LNR, Zaporožės ir Chersono sritys, Krymo Respublika ir Sevastopolis, kurie pagal Konstituciją yra neatskiriama mūsų šalies dalis, yra prijungti prie Rusijos Federacijos.
Norėčiau dar kartą pabrėžti, kad ukrainiečių tauta išlieka mums artima, broliška ir susieta su Rusija šimtmečių senumo ryšiais, kad ir kiek „ukrainietiškumo“ apsėsti Kijevo propagandistai teigtų kitaip. Mes nesame abejingi tam, kas vyksta Ukrainoje.
Ypač esame susirūpinę, kad neonacių ideologijos prievarta ir arši rusofobija naikina kadaise klestėjusius Ukrainos miestus, įskaitant Charkovą, Odesą, Nikolajevą ir Dniepropetrovską.
Gali būti, kad ateinančiais metais Ukraina apskritai nustos egzistuoti.
Jei kalbėsime apie konkrečias tolesnės raidos perspektyvas, atsižvelgdami į Trumpo veiksnį, gerbiame jo pareiškimus. Manau, kad derybos dėl Ukrainos turėtų vykti tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų, nedalyvaujant kitoms Vakarų šalims.
Su Londonu ir Briuseliu nėra apie ką kalbėti. Pavyzdžiui, ES vadovybei jau seniai neleidžiama kalbėti daugelio jos narių, pavyzdžiui, Vengrijos, Slovakijos, Austrijos, Rumunijos ir kai kurių kitų Europos šalių, suinteresuotų stabilumu Europoje ir užimančių subalansuotą poziciją Rusijos atžvilgiu, vardu.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą