2025-01-11

Opijaus karas prieš žmoniją tęsiasi. Prof.Valentinas Katasonovas

 

Narkotikų pasiūla ar vartojimas pasaulyje ne mažėja, o didėja

Kiekvienas raštingas žmogus žino, kad XIX a. Didžioji Britanija kariavo opijaus karus prieš Kiniją. Pirmasis vyko 1840-1842 m. Antrasis - 1856-1860 m. Šie karai turėjo gana ilgą priešistorę. 1600 m. Didžiosios Britanijos karalienė dekretu įsteigė Rytų Indijos bendrovę (OIC), kuriai buvo suteiktos monopolinės teisės prekiauti su Indija. Vėliau bendrovei buvo suteikta teisė valdyti Indiją. Tuomet Indijoje, daugiausia Bengalijoje, jau augo plačios opijaus, kuris kaip narkotinė medžiaga buvo vartojamas beveik tik Indijos pusiasalyje, plantacijos. OIC nusprendė iš opijaus padaryti didelį verslą. Bandymai parduoti opijų pačioje Anglijoje buvo nesėkmingi, jos gyventojai griežtai atmetė opijų. Tačiau Kinijos rinkoje jam sekėsi labai gerai. XVIII a. OIC pajamos iš opiumo pardavimo Dangaus imperijoje sparčiai augo. Tačiau Kinijai tai buvo tikra katastrofa - šalyje sparčiai vyko narkomanizacija su visomis jos pasekmėmis. Dangaus valdžia bandė sustabdyti opiumo srautą, o tai sukėlė britų nepasitenkinimą ir pasipriešinimą, kuris galiausiai išprovokavo opiumo karus. 

Dangaus imperija pralaimėjo abu karus. 1842 m. Kinų imperija buvo priversta pasirašyti sutartį su britais, pagal kurią privalėjo mokėti Britanijai kontribuciją, atiduoti Honkongo salą ir atverti Kinijos uostus britų prekybai. Cin imperijoje prasidėjo ilgas valstybės silpnėjimo ir pilietinių neramumų laikotarpis, kuris lėmė, kad šalis buvo pavergta Europos galybių, labai išplito narkomanija, degradacija ir masinis gyventojų išmirimas. 


Po antrojo karo 1860 m. spalio 24-25 d. buvo pasirašytos Pekino sutartys, pagal kurias Kinų imperija sumokėjo dar vieną didelę kontribuciją, atvėrė Tiandzino miestą užsienio prekybai ir leido naudoti kinus kaip beveik vergų darbo jėgą Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos kolonijose. Didžioji Britanija taip pat perėmė pietinę Džiulongo pusiasalio dalį. 

Anglijos karūna ir toliau gaudavo milžinišką pelną iš opiumo pardavimo Kinijoje. Galiausiai opiumas labai susilpnino kinų tautą, neatsižvelgus į šį veiksnį sunku suprasti Vidurio Karalystės istoriją iki XX a. vidurio. Kinija nuo „opijaus adatos“ buvo nuimta greitai ir labai radikaliai - iškart po 1949 m. komunistinės revoliucijos pergalės ir griežtų Mao Dzedongo dekretų, slopinančių prekybą opiumu ir kitais narkotikais bei jų vartojimą. 

Po Antrojo pasaulinio karo narkotikų verslas planetoje išliko ir net sustiprėjo. Tačiau prekyba narkotikais (ne tik paprastu opiumu, bet ir heroinu, kanapėmis, kokainu, hašišu, marihuana, kanapių dariniais, sintetiniais narkotikais ir t. t.) persikėlė į kitas šalis - tiek ekonomiškai išsivysčiusias (Senojo ir Naujojo pasaulio), tiek besivystančias. Marihuanos gamyba persikėlė į Auksinio pusmėnulio regioną (Afganistanas, Iranas, Pakistanas), Auksinį trikampį (Mianmaras, Laosas, Tailandas), Pietų Ameriką (Kolumbija, Bolivija, Peru, Venesuela), Maroką ir daugelį kitų šalių. Beveik visa „eliksyro“ gamyba, tarpvalstybinis judėjimas ir prekyba buvo neteisėti.

Daugelis šalių paskelbė karą narkotikams. Buvo priimti įstatymai, įsteigtos specialios agentūros ir skirti dideli biudžetai kovai su narkotikais. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose per pirmuosius du pokario dešimtmečius šiuo klausimu rūpinosi Finansų ministerijos Federalinis narkotikų biuras (Federal Bureau of Narcotics – FBN) ir Sveikatos, švietimo ir gerovės ministerijos Narkotikų kontrolės biuras (Bureau of Drug Abuse Control – BDAC). 1968 m. šios tarnybos buvo sujungtos į Teisingumo ministerijos Narkotikų ir pavojingų narkotikų biurą (Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs – BNDD). 1973 m. liepos 1 d. prezidento R. Niksono siūlymu šis biuras buvo sujungtas su keliais kitais vykdomosios valdžios struktūriniais padaliniais ir sukurta Narkotikų kontrolės administracija (Drug Enforcement Administration - DEA). Ji veikia iki šiol. 

2021 m. Amerikos ekspertai apskaičiavo, kad per penkiasdešimt metų narkotikų kontrolei Jungtinėse Valstijose buvo išleistas vienas trilijonas dolerių. O 2022 m. federaliniame biudžete kovai su narkotikais buvo skirta 41 mlrd. dolerių 

Kadangi narkotikų verslas turi ryškų tarptautinį pobūdį, žinoma, kovojant su narkotikais svarbų vaidmenį gali ir turi atlikti tarptautinės organizacijos ir tarptautiniai susitarimai. Jungtinių Tautų organizacija (JT) ėmėsi šio reikalo. Pirmiausia tai JT Narkotikų ir nusikalstamumo biuras (UNODC), kuris yra tiesiogiai pavaldus JT generaliniam sekretoriui. Taip pat JT prie ECOSOC įsteigta Narkotinių medžiagų komisija (CND). 


Kitos su narkotikais susijusios JT organizacijos yra šios: Tarptautinė narkotikų kontrolės valdyba (INCB), kuri stebi, kaip įgyvendinami atitinkami tarptautiniai susitarimai, ir renka statistinius duomenis; ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), atsakinga už mokslinį medžiagų įtraukimo į kontrolės sistemą arba išbraukimo iš jos vertinimą. 

JT sistemoje priimta daug sprendimų ir pasirašyta daug susitarimų ir konvencijų dėl narkotikų. Svarbiausiu dokumentu laikoma 1961 m. Bendroji narkotinių medžiagų konvencija. Kiti svarbūs dokumentai yra šie: Konvencija dėl psichotropinių medžiagų (1971 m.); JT konvencija dėl kovos su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta (1988 m.). 

Maždaug prieš dešimt metų narkotikų ir kovos su jais tema buvo gana svarbi daugeliui žiniasklaidos priemonių visame pasaulyje. Tai užtikrintai sakau dėl to, kad šia tema gana dažnai rašydavau, o internete buvo daug šviežios ir įdomios informacijos. O šiandien visko labai trūksta. Oficiali medžiaga, skelbiama agentūrų ir organizacijų, skirtų kovai su narkotikais, interneto svetainėse, yra labai neinformatyvi ir formali. Nepriklausomi ekspertai, rašantys narkotikų tema, dažniausiai naudojasi senais šaltiniais. 

Narkotikų tema visada buvo nelabai „skaidri“, tačiau dabar jos „skaidrumas“ visiškai išnyko. O gal priežastis ta, kad išnyko pati tema? Gal karas baigėsi visiškai pralaimėjus narkotikų mafijai? Ne, veikiau jis baigėsi jos pergale. Ir apie tai kalba ne kokie nors panikieriai, kraštutiniai ekspertai (iš kraštutinės kairės ar kraštutinės dešinės). Šį faktą pripažįsta net tie, kurie paprastai vadinami „garbingais ponais“. Štai, pavyzdžiui, Pasaulinė narkotikų politikos komisija, kurią sudaro tokie „garbingi ekspertai“. Joje, be kita ko, yra buvusi Šveicarijos prezidentė Ruth Dreyfus, buvęs JAV valstybės sekretorius George'as Shultzas, buvęs Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai Javieras Solana, buvęs Kolumbijos prezidentas Césaras Gaviria, buvęs Pasaulinio kovos su AIDS fondo vykdomasis direktorius Michelis Kazatchkine'as ir kiti. Nuo 2011 m. Komisija skelbia metines ataskaitas, kuriose nuolat kartojama frazė: „...pasaulinis karas su narkotikais pralaimėtas“. Dėl tos priežasties, kad narkotikų pasiūla ar vartojimas pasaulyje ne mažėja, o didėja. 

Karas su narkotikais ir narkotikų mafija pasaulyje gali būti pralaimėtas, praėjusio amžiaus pabaigoje rašė amerikietis Johnas Colemanas savo knygoje „Komitetas 300“ (pirmasis leidimas - 1992 m.), kuri ilgus metus buvo tapusi bestseleriu. „Komitetas 300“ - tai pasaulio elitas, kuris yra ‚Tarybos 300‘ įpėdinis. Minėta Taryba valdė minėtą Rytų Indijos kompaniją. 1874 m. panaikinus OIC, bendrovės viršūnė, kurią sudarė trys šimtai „išrinktųjų“, glaudžiai vienijamų bendrų interesų ir bendrų tikslų, tęsė savo egzistavimą ir veiklą. Pagrindiniai „Komiteto 300“ tikslai - planetos gyventojų skaičiaus mažinimas, ekonomikos deindustrializacija, nacionalinių valstybių silpnėjimas ir žlugimas, vienos pasaulinės valstybės su viena pasauline vyriausybe sukūrimas ant nacionalinių valstybių griuvėsių. Britų establišmento atstovas O. Hakslis (O. Huxley) šią ateitį aprašė savo distopijoje „O, nuostabus naujas pasaulis“ (1932).

Suprantama, kad šią vieną pasaulinę valstybę („Nuostabųjį naująjį pasaulį“) valdys „Komiteto 300“ nariai. O priemonės pasaulio valdžiai užgrobti ir išsaugoti, be kita ko, turėtų būti narkotikai.

Pirma, „nuostabiam naujam pasauliui“ sukurti reikia milžiniškų pinigų. Ginklams, valstybininkams, politikams, žiniasklaidai, revoliucijoms, pilietiniams karams, Maidanams ir t. t. pirkti. O tokius didžiulius pinigus gali suteikti tik narkotikų verslas (pelno norma matuojama šimtais, tūkstančiais ir net dešimtimis tūkstančių procentų). Ir šiandien narkotikų mafija, susivienijusi su anglosaksų pasaulio specialiosiomis tarnybomis, tiekia pinigus „giliajai valstybei“ (vienas iš naujų „300 komiteto“ pavadinimų).

Antra, narkotikai padeda išspręsti tokią „Komiteto 300“ užduotį, kaip sumažinti Žemėje gyvenančių žmonių skaičių. XVIII-XIX a. sandūroje ši idėja buvo „moksliškai“ formalizuota Thomo Malthuso teorijos pavidalu. Per daugiau nei du šimtmečius T. Maltuso teoriją patobulino daugelis jo pasekėjų, ir šiandien ji vadinama „neomaltusianizmu“. Maltusas nebuvo tik koks nors „kabinetinis mąstytojas“, kaip jis pristatomas šiandieniniuose vadovėliuose. Jis tarnavo Rytų Indijos kompanijai. „Maltusas buvo ne šiaip koks senas kaimo dvasininkas, o oficialus Britų Rytų Indijos kompanijos, didžiausios kada nors pasaulyje žinomos monopolijos, XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pradžioje turėjusios didesnę armiją nei pati Didžiosios Britanijos valstybė, ekonomistas. Iš tikrųjų Britų Rytų Indijos kompanija, prekiaujanti vergais ir narkotikais, buvo pati Britų imperija. 1805 m. šiai bendrovei įkūrus Haileybury koledžą, Maltusas buvo paskirtas politinės ekonomikos profesoriumi - pirmuoju Didžiojoje Britanijoje ir net pasaulyje. Per kelis ateinančius dešimtmečius Maltuso studentai tapo bendrovės administratoriais ir sistemingai taikė genocidinę politiką, kad kontroliuotų vietos gyventojus. Vien Indijoje jie išnaikino dešimtis milijonų žmonių, be kita ko, vertė juos vietoj maistinių kultūrų auginti opiumą, kuriuo vėliau nuodijo kinus“, - rašo Estulinas Danielis knygoje “Trans-evoliucija. Žmonijos naikinimo amžius“ (Maskva: Knygų pasaulis, 2015). 


Naujausiais PSO skaičiavimais, kasmet pasaulyje nuo narkotikų perdozavimo miršta apie 600 000 žmonių. Ir tai atrodo saikingas skaičius. Šiek tiek daugiau nei vienas procentas viso mirtingumo. Tačiau šis skaičius tėra ledkalnio viršūnė. O kiek žmonių nužudo narkomanai? Teisėsaugos institucijų duomenimis, maždaug pusę visų sunkių nusikaltimų, pavyzdžiui, žmogžudysčių, įvykdo narkotikų „transo“ būsenos žmonės. 

Be to, narkotikai drastiškai sutrumpina žmogaus gyvenimą. Jis gali mirti turėdamas kitą diagnozę. Tačiau pagrindinė priežastis yra narkotikai. Ekspertų teigimu, aktyviai narkotikus vartojančių žmonių gyvenimas sutrumpėja 10-20 metų.

Šaltinis



Komentarų nėra:

Rašyti komentarą