2024-01-03

Izraelio gelbėjimas nutraukiant karą Gazoje. Prof.JEFFREY D. SACHS



Izraelio vyriausybė tvirtina, kad ji dalyvauja mirtinoje kovoje dėl išlikimo su "Hamas", todėl turi imtis visų priemonių, įskaitant Gazos sunaikinimą, kad išliktų. Tai netiesa.

Sausio mėn. sugrįžus Kongresui, Prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) sieks, kad JAV dar labiau prisidėtų prie Izraelio karo Gazos ruože, pateikdama dar vieną JAV ginkluotės paketą Izraeliui. Amerikiečiai turėtų ištarti griežtą "ne".

Ginklų paketas Izraeliui prieštarauja ne tik Amerikos, bet ir Izraelio interesams. Vienintelis kelias į tikrą Izraelio saugumą yra taika su Palestina. JAV gali padėti ją pasiekti nutraukdama šaudmenų tiekimą žiauriam Izraelio karui ir skatindama dviejų valstybių sprendimą, kaip to reikalauja tarptautinė teisė.

Ankstesnėje "Common Dreams" skiltyje aprašiau diplomatinį kelią, kuriuo einant būtų pasiektas dviejų valstybių susitarimas. Tas kelias lieka atviras. Jį aktyviai propaguoja arabų ir islamo šalys ir remia beveik visas pasaulis.

Jei Izraelis nutrauks genocidą, baigsis ir pasaulinis pasipriešinimas, su kuriuo jis dabar susiduria.

Izraelio žiaurumas Gazoje tampa tikra grėsme Izraelio išlikimui. Dėl nepaprasto Izraelio smurto pasaulis vienijasi prieš Izraelį, o Izraelis patiria didžiulius karinius nuostolius. Neįtikėtina, bet kai kurie Izraelio vadovai dabar atvirai pasisako už dar platesnio masto karą Artimuosiuose Rytuose, kuris gali reikšti visišką Izraelio katastrofą.

Didėjantis pasaulinis pasipriešinimas Izraelio politikai nėra antisemitinis. Tai - pasisakymas prieš genocidą. Ji taip pat pasisako už taiką, Izraelį ir Palestiną. Jei Izraelis nutrauks genocidą, jis nutrauks pasaulinę opoziciją, su kuria dabar susiduria.

"Hamas" sutriuškinimas nėra tikrasis Izraelio tikslas Gazoje

Izraelio vyriausybė teigia, kad ji dalyvauja mirtinoje kovoje dėl išlikimo su "Hamas", todėl turi imtis visų priemonių, įskaitant Gazos sunaikinimą, kad išliktų. Tai netiesa. Nėra jokių etinių, praktinių, teisinių ar geopolitinių priežasčių naikinti Gazą, nužudyti dešimtis tūkstančių civilių gyventojų ir ištrėmus 2 mln. žmonių, kad Izraelis būtų apsaugotas nuo tokių grėsmių, kurių iš tikrųjų kelia "Hamas" ir kurių galima išvengti.

2008-2022 m. "Hamas" ir kiti kovotojai kasmet nužudydavo maždaug po tuziną Izraelio civilių gyventojų, o Izraelis paprastai nužudydavo bent dešimt kartų daugiau civilių palestiniečių. Didžiausias šuolis buvo 2014 m., kai Izraelis įsiveržė į Gazos Ruožą - tada žuvo 19 Izraelio civilių gyventojų, palyginti su 1 760 civilių palestiniečių. Hamas paleidžia daug raketų, tačiau beveik visos jos yra perimamos arba padaro mažai žalos. Izraelis į tai atsako periodinėmis žudynėmis (kaip 2014 m.) ir reguliariais oro antskrydžiais. Izraeliečiai savo periodiniam žudymui net turi cinišką pavadinimą, vadinamą "žolės pjovimu". Izraelyje visuotinai žinoma, kad "Hamas" ilgą laiką tarnavo kaip "pigus" politinis rekvizitas, kuriuo B. Netanyahu siekė "įrodyti" izraeliečiams, kad dviejų valstybių sprendimas neįmanomas.

Per visus "Hamas" valdymo Gazos ruože metus po 2007 m. "Hamas" niekada neužėmė Izraelio teritorijos, o juo labiau nekėlė grėsmės Izraelio egzistavimui ar išlikimui. Paprasčiausiai ji negalėtų to padaryti, net jei ir norėtų. "Hamas" turi apie 30 000 kovotojų, palyginti su daugiau kaip 600 000 aktyvių ir rezervinių IDF karių. Hamas neturi oro pajėgų, šarvuočių, karinės pramoninės bazės ir jokių geografinių galimybių manevruoti už Gazos ruožo ribų.

Spalio 7 d. "Hamas" kovotojai netikėtai įsiveržė į Izraelį, kuris tą siaubingą dieną tęsėsi. Tai rodė ne naują "Hamas" supergebėjimą įsiveržti į Izraelį, o veikiau šokiruojantį Izraelio saugumo nepakankamumą. Izraelio vadovai ignoravo išsamius įspėjimus apie būsimą "Hamas" išpuolį ir nepaaiškinamai paliko Gazos ruožo ir Izraelio pasienį labai menkai apsaugotą. Dar labiau stebina tai, kad jie tai padarė praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Izraelio ekstremistai šturmavo Al Aksos mečetės kompleksą - vieną švenčiausių islamo vietų. Hamas pasinaudojo stulbinančiu Izraelio saugumo trūkumu ir pralaužė sieną per išpuolį, per kurį žuvo apie 1 100 Izraelio civilių ir Hamas paėmė 240 įkaitų, o nežinomas skaičius Izraelio civilių tą dieną žuvo dėl Izraelio aviacijos bombardavimo ir kryžminės ugnies per IDF kontrataką.

Sustiprinęs sieną su Gazos Ruožu, Izraelis sustabdė tolesnius "Hamas" antžeminius įsiveržimus. B. Netanyahu įsakė sunaikinti Gazos ruožą ne tam, kad apsaugotų Izraelį nuo "Hamas", o tam, kad Gazos ruožas taptų negyvenamas ir taip įgyvendintų savo ilgalaikį ketinimą įvesti nuolatinį Izraelio valdymą šioje teritorijoje. Netanyahu gauna papildomą bonusą, leidžiantį išsilaikyti valdžioje nepaisant kitų skaudžių nesėkmių.

Pagrindinis Izraelio vyriausybės tikslas - įtvirtinti visišką "Didžiojo Izraelio", t. y. visos žemės nuo Jordano upės iki Viduržemio jūros, kontrolę. Įsiveržimo į Gazą tikslas - išstumti gyventojus iš šios teritorijos. Spalio 10 d. Izraelio gynybos ministras Yoav Gallant pareiškė, kad "Gaza negrįš į tai, kas buvo anksčiau. Mes viską pašalinsime". Visai neseniai B. Netanyahu kalbėjo apie Gazos gyventojų "savanorišką emigraciją" - savanorišką, t. y. po to, kai Gaza bus nušluota ir gaziečiams bus liepta evakuotis. Metulos meras Davidas Azoulai pareiškė, kad "visas Gazos ruožas turi būti ištuštintas, sulygintas su žeme. Kaip Aušvice. Tegul tai būna muziejus, kad visas pasaulis pamatytų, ką Izraelis gali padaryti. Tegul niekas negyvena Gazos ruože, kad visas pasaulis pamatytų, nes spalio 7 d. tam tikra prasme buvo antrasis Holokaustas". Vėliau jis patikslino, kad norėtų, jog Gazos ruožo gyventojai būtų "perkelti", o ne nužudyti. Visai neseniai finansų ministras Bezalelis Smotrichas (Bezalel Smotrich), save laikantis fašistu, paragino sumažinti Gazos ruožo gyventojų skaičių iki 100-200 tūkstančių nuo dabartinių daugiau kaip 2 milijonų. Izraelis nuo pat invazijos į Gazą pradžios siekė išstumti Gazos gyventojus į Egiptą, tačiau Egiptas griežtai atsisakė dalyvauti etniniame valyme.

Septintajame dešimtmetyje siekis užvaldyti Palestiną ir sukurti Didįjį Izraelį kaip žydų valstybę buvo marginalinis tikėjimas. Dabar tai yra Izraelio politikos pagrindas, iš dalies atspindintis didžiulę politinę šimtų tūkstančių Izraelio kolonistų okupuotame Vakarų krante ir Rytų Jeruzalėje įtaką.

"Didžiajame Izraelyje", kuris apibrėžiamas kaip Izraelis iki 1967 m. karo buvusiomis sienomis, taip pat Gazos Ruožas, Vakarų Krantas ir Rytų Jeruzalė, gyvena maždaug septyni milijonai žydų ir septyni milijonai palestiniečių musulmonų bei palestiniečių krikščionių. Izraelis gali valdyti "Didįjį Izraelį" tik pavergdamas septynis milijonus palestiniečių arba išvarydamas juos iš jų namų karu, smurtu ir itin didele diskriminacija. Siekdamas Didžiojo Izraelio Izraelis praktiškai vykdo sunkius nusikaltimus prieš Palestinos žmones. Tęstinis nusikaltimas yra apartheido valdymas, pasižymintis didele neteisybe ir pažeminimu. Didžiausias nusikaltimas yra etninis valymas, kurį Izraelis bando vykdyti Gazoje. Sunkiausias iš visų nusikaltimų yra genocidas, kurį liudija tūkstančiai nekaltų civilių gyventojų žūčių, dabar kiekvieną savaitę vykstančių Gazoje.

Izraelio posūkis į ekstremizmą

Amerikos žmonės turi suprasti, kad Izraelio politikoje dominuoja ekstremistai, kurie religinį fanatizmą derina su žiauriu smurtu prieš palestiniečius. Ši itin brutali Izraelio pusė yra akivaizdi Izraelyje, tačiau vis dar beveik nežinoma Amerikos visuomenei. Izraelio žiaurumas Gazos ruože nustebino daugelį amerikiečių, tačiau pačiame Izraelyje jis tapo norma, nors kai kurie izraeliečiai, be abejo, neigia faktus okupuotose teritorijose. Leidinys "Grayzone" parengė šokiruojantį Izraelio karių ir žymių asmenybių, šlovinančių palestiniečių mirtį, rinkinį.

Izraelio genocidinis smurtas prieš palestiniečių tautą daugeliui Izraelio gyventojų patinka dėl kelių priežasčių. Pirma, Izraelyje visada šešėlyje slypi Holokausto atminimas. Tokie politikai kaip B. Netanyahu ilgą laiką kurstė Holokausto siaubą, kad galėtų grubiai ir melagingai teigti, jog visi palestiniečiai nori išžudyti visus žydus, todėl smurtinis palestiniečių slopinimas Izraeliui yra gyvybės ir mirties klausimas. Žinoma, kaip ir bet kurioje neapykantos spiralėje, Netanyahu retorika ir veiksmai yra savaime išsipildanti pranašystė, skatinanti atsakomuosius veiksmus ir neapykantą iš kitos pusės. Tačiau užuot bandžius juos spręsti dialogu, bendravimu, diplomatija ir taikos kūrimu, neapykantos ratas dar labiau įsisuka.

Antra, ortodoksų rabinai išplėtė saugumo naratyvą, pabrėždami, kad Izraelis turi šventą teisę į Palestiną, nes Dievas davė izraelitams visą žemę nuo Jordano upės iki Viduržemio jūros.

Trečia, 1967 m. užkariautose palestiniečių žemėse gyvena 700 000 Izraelio naujakurių, todėl Didžiojo Izraelio klausimas tapo įvykusiu faktu didelei daliai Izraelio žmonių, turinčių svarų balsą Izraelio politikoje. Šie naujakuriai persikėlė į užkariautas teritorijas ir dabar įnirtingai reikalauja ginti savo gyvenvietes. JT Saugumo Taryba (JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 2334) nedviprasmiškai paskelbė, kad Izraelio gyvenvietės okupuotoje Palestinoje šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę, tačiau pats J. Smotrichas, dirbdamas ministrų kabineto viduje, yra gyvenviečių judėjimo lyderis.

Ši smurtinė judaizmo kryptis atsirado XX a. septintojo dešimtmečio pradžioje, iškart po 1967 m. Šešių dienų karo. Po 1967 m. Izraelio politikos klausimas buvo, ką daryti su naujai okupuotomis palestiniečių žemėmis. Remdamiesi vieno iš pagrindinių Izraelio politikų Yigalo Allono pasiūlymais, Izraelio vadovai nusprendė pasilikti Rytų Jeruzalę, o okupuotame Vakarų krante ir Gazos ruože steigti gyvenvietes, kad būtų galima "realiais faktais ant žemės" garantuoti Izraelio saugumą. Nuo pat pradžių Izraelio vyriausybės nepaisė JT Saugumo Tarybos rezoliucijos 242 (1967 m.), kurioje buvo atmestas Izraelio teritorijų įsigijimas karo būdu.

Tai, kas įvyko vėliau, buvo lemtinga. Ultrareligingi žydai ėmėsi Izraelio gyvenviečių okupuotose teritorijose, nes tai buvo dalis mesianistinio pašaukimo paversti Izraelį "žemiškąja Viešpaties sosto atrama" (čia p. 69). 1974 m. Gush Emunim kaip ultranacionalistinį religinį kolonistų judėjimą pradėjo tėvo ir sūnaus rabinų Abraomo Izaoko Kuko ir Cvi Jehudos Kuko pasekėjai, kurių mokyme derėjo Joshua knygos žemės pretenzijos, Talmudo teisė, chasidų mistika, nacionalizmas ir politinis aktyvizmas.

Didysis Izraelis religiškai motyvuojamas tuo, kad Dievas davė žydams visą žemę nuo Jordano upės iki Viduržemio jūros. Joshua knygoje, tikriausiai užbaigtoje VI a. pr. m. e., Dievas nurodo izraelitams, atvykusiems iš Egipto po 40 dykumoje praleistų metų, sunaikinti Kanaano tautas ir užimti šią žemę sau. Dievas pažada žemę, besidriekiančią "nuo Negevo dykumos pietuose iki Libano kalnų šiaurėje, nuo Eufrato upės rytuose iki Viduržemio jūros vakaruose, įskaitant visą hetitų žemę. (Joshua 1:4, Naujasis gyvasis vertimas). Dievo remiama, Joshua kariuomenė, siekdama užimti žemę, įvykdo keletą genocidų.

Šis nepaprastai žiaurus tekstas ir su juo susijusios Biblijos dalys (pvz., Samuelio knygoje aprašomas amalekitų sunaikinimas) tapo svarbiausiu dešiniųjų izraeliečių - tiek religinių, tiek pasaulietinių - orientyru. Todėl šiandieninis Izraelis siekia VI a. pr. m. e. mesianistinės vizijos, pagal kurią žydams turi būti užtikrinta visa Palestina. Didžiojo Izraelio šalininkai šios ideologijos priešininkus dažnai vadina antisemitais, tačiau, kaip iškalbingai įrodinėjo buvęs Harvardo Hillel vykdomasis direktorius, tai yra visiškai neteisinga. Didžiojo Izraelio priešininkai yra nusiteikę prieš ekstremizmą ir neteisybę, o ne prieš judaizmą.

Žydų naujakurių judėjimas paskatino žudikišką panieką palestiniečiams. Prof. Israelis Shahakas savo knygoje "Žydų fundamentalizmas Izraelyje" (Jewish Fundamentalism in Israel) atkreipia dėmesį į Vakarų kranto kolonistų lyderio rabino Eliezerio Waldmano religinį fanatizmą:

"Aiškiai ir tvirtai pasakykime: mes neokupuojame svetimų teritorijų Judėjoje ir Samarijoje [Vakarų Krante]. Tai mūsų senoviniai namai. Ir ačiū Dievui, kad ją atgaivinome... Mūsų atsakomybė už žydų tikėjimą ir atpirkimą įsako mums kalbėti tvirtai ir aiškiai. Dieviškojo mūsų tautos ir mūsų Žemės suvienijimo proceso neturi drumsti ir silpninti iš pažiūros logiškos "saugumo" ir "diplomatijos" sąvokos. Jos tik iškraipo tiesą ir silpnina mūsų reikalo teisingumą, įtvirtintą mūsų išskirtinėse nacionalinėse teisėse į mūsų žemę. Esame tikėjimo žmonės. Tai yra mūsų amžinosios tapatybės esmė ir mūsų tolesnio egzistavimo bet kokiomis sąlygomis paslaptis." [2002]

Knygoje "Žydų istorija - žydų religija" (2-asis leidimas, 2008 m.) Shahak cituoja Izraelio kariuomenės Centrinės regioninės vadovybės vyriausiojo kapeliono 1973 m. žodžius: "Halacha (žydų įstatymas) leidžia ir net įsako karo metu, kai mūsų pajėgos šturmuoja priešą, žudyti net ir gerus [palestiniečių] civilius, t. y. civilius, kurie yra tariamai geri" (p. 76).

Taktika naudoti smurtą siekiant išprovokuoti masinį palestiniečių bėgimą buvo Izraelio veiksmų plano dalis nuo pat jo įkūrimo. Izraelio nepriklausomybės išvakarėse, 1947-1988 m., žydų kovotojų grupės naudojo terorą, kad išprovokuotų masinį šimtų tūkstančių palestiniečių pasitraukimą, kurį palestiniečiai vadino nakba ("katastrofa" arabų kalba).

B. Netanyahu vyriausybė siekia pakartoti nakba karą Gazos ruože, priversdama Gazos gyventojus bėgti į kaimyninį Egiptą ar kitas arabų Artimųjų Rytų dalis. Tačiau, kitaip nei 1947-1988 m., pasaulis stebi realiuoju laiku ir reiškia pasipiktinimą akivaizdžiu Izraelio bandymu vykdyti etninį valymą. Egiptas Izraeliui ir JAV nedviprasmiškai pasakė, kad neprisidės prie Izraelio etninio valymo ir nepriims Gazos pabėgėlių srauto. 

Didžiojo Izraelio siekis pasmerktas žlugti

Izraelio bandymas prievarta sukurti "Didįjį Izraelį" žlugs. Izraelio gynybos pajėgos patiria didžiulius nuostolius dėl žiaurių miesto karo veiksmų Gazoje. Nors Izraelis nužudė daugiau kaip 20 000 Gazos gyventojų, daugiausia moterų ir vaikų, jis nesunaikino "Hamas" gebėjimo priešintis Izraelio invazijai. IDF vadovai teigia, kad kovai su "Hamas" prireiks dar daug mėnesių, tačiau gerokai anksčiau visuotinis pasipriešinimas greičiausiai taps neįveikiamas.

Iš nevilties Izraelio vadovai, tokie kaip gynybos ministras Benny Gantzas, nori išplėsti karą iki Libano ir tikriausiai iki Irano. JAV griežtosios linijos šalininkai, tokie kaip JAV respublikonų senatorius Lindsey Grahamas iš Pietų Karolinos, klusniai ir nuspėjamai prisidėjo, ragindami JAV kariauti su Iranu. Tikėtina, kad ir šis Izraelio žaidimas žlugs. Po to, kai JAV sumažino savo amunicijos atsargas Ukrainoje ir Gazos ruože, jos negali kariauti platesnio masto karo Artimuosiuose Rytuose. Amerikos žmonės pernelyg griežtai priešinasi dar vienam JAV karui, o jų nepritarimą rinkimų metais išgirs net ir karinės pramonės komplekso kišenėje esantis Kongresas.

Izraelio diplomatinės nesėkmės, jei jų nepavyks sustabdyti, bus pražūtingos. Izraelis prarado politinę paramą visame pasaulyje. Neseniai vykusiame JT Generalinės Asamblėjos balsavime už Palestinos politinį apsisprendimą balsavo 174 šalys, kuriose gyvena 94 % pasaulio gyventojų, o prieš balsavo tik 4 šalys, kuriose gyvena 4 % pasaulio gyventojų - Izraelis, Jungtinės Valstijos, Mikronezija ir Nauru (dar 15 šalių susilaikė arba nebalsavo). Griežtas Izraelio militarizmas suvienijo pasaulį prieš jį.

Izraelio vadovai ir diplomatai turi nustoti šaukti, kad visi kritikai yra antisemitai, ir įsiklausyti į tai, ką iš tikrųjų sako pasaulis: Izraelis ir Palestina turi gyventi greta, remdamiesi tarptautine teise ir abipusiu saugumu.

Šiuo metu Izraelis visiškai pasitiki vienintele likusia savo rėmėja - Jungtinėmis Valstijomis, tačiau JAV parama taip pat mažėja. Amerikiečiai didele persvara (59 % už ir 19 % prieš) pritaria ugnies nutraukimui. Amerikiečiai remia Izraelio saugumą, bet ne jo ekstremizmą. Žinoma, Amerikoje yra savų kriščionių ir žydų fanatikų, kurie savo politiką grindžia bibliniu pažodiškumu ir (arba) ortodoksija, tačiau jie sudaro visuomenės mažumą. Amerikos parama Izraeliui priklauso nuo dviejų valstybių sprendimo. J. Bidenas tai žino ir pakartojo, kad JAV remia dviejų valstybių sprendimą, nors JAV tiekia šaudmenis Izraelio karui Gazoje.

Nors Amerikos žydai iš esmės remia Izraelį, jie nepritaria Izraelio religiniam mesianizmui. Per 2020 m. Pew apklausą tik 30 proc. Amerikos žydų tikėjo, kad "Dievas atidavė žemę, kuri dabar yra Izraelis, žydų tautai". 63 % tikėjo, kad įmanoma taika tarp Izraelio ir Palestinos pagal dviejų valstybių sprendimą. Tik 33 % 2020 m. tikėjo, kad Izraelio vyriausybė nuoširdžiai stengiasi siekti taikos su palestiniečiais.

Net ortodoksų JAV žydų nuomonės Didžiojo Izraelio klausimu išsiskyrė. Kai kurios ortodoksų žydų bendruomenės, pavyzdžiui, Chabad, tiki bibliškai motyvuotu Didžiuoju Izraeliu, o kitos, pavyzdžiui, Satmaro bendruomenė (dar žinoma kaip Naturei Karta), yra antisionistai ir atviri Izraelio karo su palestiniečiais kritikai, teigiantys, kad judaizmas yra religija, o ne tautos koncepcija. Satmaro bendruomenė tiki, kad žydų tėvynės atgimimas turi vykti pagal Dievo, o ne pagal sionistų nustatytą laiką.

Izraelio ekstremizmo rėmimas neatitinka Amerikos interesų

JAV tiekė šaudmenis žiauriam Izraelio karui. Dėl šio bendrininkavimo palestiniečių ieškovai iškėlė bylą, kurioje JAV vyriausybė kaltinama Genocido konvencijos pažeidimais. JAV įsikūręs Konstitucinių teisių centras, vykdydamas šias teisines pastangas, metodiškai dokumentavo genocidinius Izraelio vadovų pareiškimus čia ir čia.

JAV taip pat gindamos nepateisinamus Izraelio veiksmus patiria didelę ir brangiai kainuojančią diplomatinę izoliaciją. Pastaruoju metu JAV Saugumo Taryboje ir JT Generalinėje Asamblėjoje JAV beveik viena palaikė itin smurtinius ir neteisingus Izraelio veiksmus. Tai kenkia JAV daugybėje kitų užsienio politikos ir pasaulio ekonomikos sričių.

JAV federalinis biudžetas taip pat patiria didžiulę įtampą dėl su karinėmis reikmėmis susijusių išlaidų, kurios 2024 m. iš viso sieks apie 1,5 trilijono JAV dolerių. Amerikos žmonėms jau nusibodo didėjančios karinės išlaidos, kurios buvo pagrindinis veiksnys, lėmęs valstybės skolos padidėjimą nuo maždaug 35 % BVP 2000 m. iki maždaug 100 % BVP šiandien. Didėjant skoloms ir kylant hipotekos ir vartojimo paskolų palūkanų normoms, visuomenė priešinasi J. Bideno raginimams didinti deficito išlaidas karams Ukrainoje ir Gazos ruože finansuoti ir garsiai pasisakys prieš platesnio masto karą Artimuosiuose Rytuose, ypač tokį, kuris įtrauktų JAV į tiesiogines kovas.

Žinoma, JAV nesibaigianti parama Izraeliui atrodė nesustabdoma Amerikos politikoje. Izraelio lobizmas - galingas Izraelio politikų ir turtingų amerikiečių susivienijimas - atliko didžiulį vaidmenį kuriant šią stiprią paramą. Per 2022 m. Kongreso rinkimų ciklą Izraelio lobistai skyrė 30 mln. dolerių kampanijos įnašų, o 2024 m. skirs gerokai daugiau. Vis dėlto lobistai susiduria su didėjančiu visuomenės pasipriešinimu Izraelio žiaurumui Gazos ruože.

Dviejų valstybių sprendimas tebėra tikroji Izraelio taikos ir saugumo galimybė

Izraelio vadovai ir diplomatai turi nustoti šaukti, kad visi kritikai yra antisemitai, ir įsiklausyti į tai, ką iš tikrųjų sako pasaulis: Izraelis ir Palestina turi gyventi greta, remdamiesi tarptautine teise ir abipusiu saugumu. Parama dviejų valstybių sprendimui yra parama žydų tautos taikai ir saugumui Izraelio valstybėje, lygiai taip pat kaip parama Palestinos žmonių taikai ir saugumui jų pačių valstybėje. Priešingai, parama Izraelio vykdomam genocidui Gazos ruože ir antiizraelietiškų (ir antiamerikietiškų) nuotaikų kurstymas visame pasaulyje prieštarauja ilgalaikiam Izraelio saugumui ir galbūt net jo išlikimui. Arabų ir islamo valstybės ne kartą pareiškė esančios pasirengusios normalizuoti santykius su Izraeliu pagal dviejų valstybių sprendimą. Tai tęsiasi nuo 2002 m. Arabų taikos iniciatyvos ir apima svarbų 2023 m. lapkričio 11 d. Rijade įvykusio neeilinio bendro arabų islamo šalių aukščiausiojo lygio susitikimo baigiamąjį pareiškimą. JAV ir arabų šalys turėtų greitai susitarti dėl bendrų taikos palaikymo pajėgų, kurios užtikrintų abiejų šalių saugumą įgyvendinant dviejų valstybių sprendimą, įsteigimo.

Daugelis karštai religingų kolonistų griežtai priešinsis Palestinos valstybei, tvirtindami, kad turi tokią teisę, remdamiesi senoviniais Biblijos tekstais. Tačiau judaizmo esmė nėra valdyti milijonus palestiniečių ar juos etniškai išvalyti. Tikroji esmė - ne sukelti visuotinį pasmerkimą, bet pasitelkus protą ir gerą valią siekti taikos. Kaip teigė Hilelis Vyresnysis: "Visa, kas tau nekenčiama ir nemalonu, nedaryk savo artimui. Tai yra visa Tora; visa kita yra komentarai. Eikite mokytis." Tikroji prasmė - įgyvendinti pranašo Izaijo (2, 4) etinę viziją, kuris pranašavo, kad "tautos savo kalavijus sudaužys į plūgus, o ietis - į genėjimo kablius; tauta nebekels kalavijo prieš tautą ir nebemokės kariauti". Taip gali būti.

Šaltinis: https://www.commondreams.org/opinion/saving-israel-by-ending-gaza-war


Jeffrey D. Sachs

Jeffrey D. Sachsas yra Kolumbijos universiteto profesorius ir Tvaraus vystymosi centro direktorius. 2002-2016 m. jis vadovavo Žemės institutui. Jis taip pat yra JT Darnaus vystymosi sprendimų tinklo prezidentas ir JT Plačiajuostės plėtros komisijos komisaras. Jis buvo trijų Jungtinių Tautų generalinių sekretorių patarėjas, o šiuo metu eina generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso tvaraus vystymosi tikslų patarėjo pareigas. Sachsas yra naujausios knygos "Naujoji užsienio politika: Beyond American Exceptionalism" (2020 m.). Kitos jo knygos: "Knygos apie JAV ir jos regionus" (angl: Sachsas taip pat yra išleidęs šias knygas: "Naujosios Amerikos ekonomikos kūrimas: Darnaus vystymosi amžius" (2015 m.) ir "The Age of Sustainable Development" ("Darnaus vystymosi amžius"), parašyta kartu su Ban Ki-moonu.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą