2023-11-17

Skaitmeninis juanis veržiasi už Kinijos ribų. Valentinas Katasonovas

 

Jau esu daug rašęs apie centrinių bankų skaitmenines valiutas (angliška šio termino santrumpa CBDC). Daugelis CBDC klausimų aptarti mano naujai išleistoje knygoje: "Skaitmeninės valiutos: nuo bitkoino iki CBDC. "Pinigų valdovai" nori tapti "pasaulio valdovais" (Maskva: Tion, 2023). Naujausiais Tarptautinių atsiskaitymų banko (TAB) duomenimis, šių metų viduryje skaitmeninėmis valiutomis užsiėmė maždaug 130 centrinių bankų. Kai kurie iš jų tik tyrinėjo skaitmeninės valiutos privalumus ir trūkumus, kiti nuobodžiai rengėsi CBDC projektams, o dar kiti jau įgyvendino bandomuosius projektus. Kelios šalys ir jurisdikcijos pranešė, kad jau visiškai įteisino skaitmeninę valiutą (didžiausia iš jų - Nigerija). Tačiau kol kas CBDC naudojimo mastas šiose šalyse yra labai kuklus. 

Skirtingų šalių judėjimo į tikrai plataus masto CBDC diegimą greitis yra skirtingas. Tačiau dauguma ekspertų pripažįsta, kad lyderė pasaulyje yra Kinija. Kinijos liaudies bankas nuo praėjusio dešimtmečio vidurio tyliai rengia skaitmeninio juanio (e-CYN) projektą. O nuo 2021 m. birželio Kinija pradėjo CBDC bandomąjį projektą. Jo mastas kas mėnesį plečiasi. Projektas apima daug provincijų, milijonus piliečių, tūkstančius bankų ir įmonių.

2022 m. pabaigoje Kinijos liaudies bankas įtraukė CBDC į pinigų bazės (MB) rodiklio skaičiavimą. Tuo metu apyvartoje buvo 13,62 mlrd. e-CNY (apie 2 mlrd. JAV dolerių), tai sudarė 0,13 % viso DB skaičiaus. Acryptoinvest.news duomenimis, šių metų viduryje e-CNY masė sudarė 0,16 % apyvartoje esančių grynųjų pinigų masės.  Transakcijų skaičius su e-CNY  siekė 950 mln. ir buvo atidaryta 120 mln. piniginių. Šių metų birželį e-CNY operacijų apimtis pasiekė 1,8 trilijono juanių (250 mlrd. JAV dolerių), palyginti su 100 mlrd. juanių praėjusių metų rugpjūtį. Žinoma, kol kas absoliutus ir santykinis e-CNY naudojimo mastas yra gana kuklus. Tačiau augimo tendencija akivaizdi.

Tiek KNB, tiek dauguma kitų centrinių bankų nurodė, kad jų kuriami CBDC yra skirti "vidaus naudojimui". Kad tai yra trečioji pinigų rūšis, papildanti grynuosius ir tradicinius negrynuosius (indėlių) pinigus, reikalinga mokėjimams ir atsiskaitymams vidaus prekių ir finansų rinkose. Tiesa, kai kurie centriniai bankai jau užsimena ar net atvirai sako, kad CBDC ketinama ilgainiui pakeisti grynuosius ir net tradicinius negrynuosius pinigus.  O ilgainiui centrinio banko skaitmeninė valiuta taps vienintele pinigų forma. Šiuo atžvilgiu daugelis ekspertų ir apžvalgininkų pagrįstai teigia, kad įvedant CBDC siekiama sukurti "elektroninę koncentracijos stovyklą". Šią "koncentracijos stovyklą" valdys centrinis bankas, kuris monopolizuos pinigų emisiją, visas CBDC sąskaitas atidarys centrinis bankas, jis seks visas fizinių ir juridinių asmenų operacijas. 

Dar prieš dvejus ar trejus metus centriniai bankai nieko nekalbėjo apie CBDC naudojimą tarptautiniams (tarpvalstybiniams) sandoriams. Tačiau šiandien daugelis centrinių bankų jau pradėjo nagrinėti galimybę naudoti CBDC kaip tarptautinių mokėjimų ir atsiskaitymų priemonę. Beje, apie tai pradėjo kalbėti ir tarptautinės finansų institucijos - Tarptautinis valiutos fondas ir Tarptautinių atsiskaitymų bankas. TAB bando koordinuoti atskirų šalių CBDC kūrimo procesą, kad nacionalinės skaitmeninės valiutos būtų "sąveikaujančios" ir galėtų būti naudojamos šalių tarpusavio piniginėms operacijoms. TAB siekia sukurti bendrą skaitmeninių valiutų platformą, savotišką "adapterį", kuris leistų šalims naudoti savo nacionalinius CBDC tarpusavio mokėjimams ir atsiskaitymams. Kalbant apie TVF, daugelis ekspertų įtaria, kad fondas slapta rengia viršvalstybinio, pasaulinio CBDC projektą. Daugiau apie tai galite paskaityti mano straipsnyje "TVF ir TAB kuria pasaulinę koncentracijos stovyklą kodiniu pavadinimu "CBDC"".


SWIFT, kuri beveik pusę amžiaus vykdė didžiąją dalį visų tarptautinių mokėjimų, baiminasi, kad dėl plataus masto CBDC naudojimo tarptautinėms operacijoms SWIFT gali prarasti savo dabartinę monopolinę padėtį. SWIFT siekia perimti CBDC kūrimo ir diegimo proceso kontrolę pasirinktose šalyse, siūlydama save kaip "tiltą" tarptautinėms skaitmeninėms operacijoms. 

2022 m. gegužę SWIFT paskelbė apie įvairių CBDC platformų, skirtų tarptautiniams mokėjimams, sąveikumo bandymus. Pirmajame etape buvo atlikta apie 5 000 operacijų. Šių metų rugsėjį SWIFT įtraukė trijų šalių centrinius bankus į antrąjį tradicinių sistemų suderinamumo su CBDC bandomojo testavimo etapą. Tarp dalyvių buvo Honkongo pinigų institucija, Kazachstano nacionalinis bankas ir dar vienos neįvardytos valstybės reguliavimo institucija. Jie jau integravo infrastruktūros sprendimą tiesioginių sandorių testavimui.

Kinija taip pat rimtai galvoja apie tarptautinę CBDC funkciją. Jau seniai žinoma, kad Pekinas siekia savo juanį paversti tarptautine valiuta. Ypač Pekinas pradėjo rodyti savo valiutos ambicijas po to, kai 2015 m. TVF įtraukė juanį į rezervinių valiutų sąrašą (Pekinas to siekė daugiau kaip dešimtmetį). Nuo to laiko praėjo aštuoneri metai. Tačiau negalima sakyti, kad juanio pozicijos pasaulio finansų sistemoje pernelyg sustiprėjo. Kaip matyti iš SWIFT interneto svetainėje skelbiamų duomenų, rugsėjo pabaigoje juanio dalis užsienio prekybos atsiskaitymuose sudarė 5,80 proc. O juanio dalis pasauliniuose tarptautiniuose atsiskaitymuose (įskaitant ne tik prekybą, bet ir operacijas finansų rinkose) sudarė 3,71 procento, o kitų rezervinių valiutų dalys buvo lygios (%): JAV dolerio - 46,58; euro - 23,60; Didžiosios Britanijos svaro sterlingų - 7,32; Japonijos jenos - 4,20.

Yra nemažai požymių, kad Pekinas, naudodamas e-CNY, nori juanį paversti pagrindine pasaulio valiuta. KNB bendradarbiauja su keliais centriniais bankais dėl galimo skaitmeninio juanio naudojimo tarpusavio atsiskaitymams. 

Birželio mėn. Argentinos centrinis bankas paskelbė, kad leis atlikti e-CNY indėlius ir išėmimus, ir tapo vienu iš pirmųjų centrinių bankų už Kinijos ribų, priėmusių skaitmeninį juanį.

Šių metų spalį KNB pasirašė susitarimo memorandumą dėl bendradarbiavimo skaitmeninių valiutų srityje stiprinimo su Jungtinių Arabų Emyratų centriniu banku. Kinijos valstybinis komercinis bankas (KB) sudarė panašų susitarimą su didžiausia JAE kredito įstaiga First Abu Dhabi Bank (FAB). Žiniasklaidos pranešimais, šie susitarimai yra dviejų centrinių bankų bendradarbiavimo pagal projektą "mBridge", kuriame daugiausia dėmesio skiriama tarptautiniams mokėjimams (be KNB ir JAE centrinio banko, projekte dalyvauja TAB ir Tailando bei Honkongo centriniai bankai), tąsa.

Beje, JAE centrinis bankas stengiasi neatsilikti nuo Kinijos partnerio. Metų pradžioje jis paskelbė apie CBDC emisiją, kuri yra šalies finansų infrastruktūros pertvarkymo programos dalis. Beje, JAE centrinis bankas teigė, kad nacionalinė skaitmeninė valiuta skirta ne tik vidaus, bet ir tarptautiniam naudojimui. Šis projektas, pasak CB, padidins JAE, kaip tarptautinio finansų ir mokėjimų centro, konkurencingumą.

O štai dar viena naujiena skaitmeninio juanio naudojimo tarptautinėms operacijoms tema. Šių metų liepos mėn. didžiausias Singapūro bankas DBS Bank atvėrė galimybę klientams gauti mokėjimus skaitmeniniais juaniais. Banko įdiegta platforma leidžia automatiškai pervesti sumas Kinijos CBDC į banko indėlių sąskaitas. Bankas teigė, kad šia galimybe jau pasinaudojo bent vienas klientas.

Trečiąją spalio mėnesio dekadą daugelis pasaulio žiniasklaidos priemonių pranešė, kad Kinija atliko pirmąją plataus masto tarptautinę operaciją naudodama e-CNY. Pagrindinis šaltinis - Šanchajaus naftos ir gamtinių dujų biržos (SHPGX) informacija. Ji savo interneto svetainėje pranešė, kad spalio 19 d. savo platformoje atliko sandorį, kuriuo buvo nupirkta 1 mln. barelių žalios naftos, atsiskaitant skaitmeniniais juaniais. Naftos pirkėjas buvo Kinijos naftos ir dujų bendrovė "PetroChina". Tačiau pardavėjo tapatybės ir tikslios sandorio vertės SHPGX neatskleidė. Tačiau kadangi birža nurodė, kad sandoris yra "tarptautinis", vadinasi, pardavėjas yra užsienietis. 

Stebėtojai pažymi, kad šiuo sandoriu Pekinas pasiekė dvigubą sėkmę. Pirma, pirkdamas angliavandenilius iš užsieniečių, jis sugebėjo atsiskaityti Kinijos juaniais (atskirų tokių sandorių būta ir anksčiau, tačiau spalio 19 d. sandoris jų fone yra labai didelis). Antra, ir tai dar svarbiau, buvo sukurtas precedentas plačiu mastu naudoti skaitmeninį juanį tarptautiniame sandoryje.

https://www.fondsk.ru/news/2023/11/16/cifrovoy-yuan-rvetsya-za-predely-kitaya.html


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą