2023-09-02

Vieni kariauja, kiti pelnosi. Prekyba uranu tarp Rusijos ir JAV per metus padvigubėjoMaža Lietuva, maži ir Lietuvos sukčiai ohmanai su jų bairaktarais ir radarais, kurie pelnosi iš Ukrainos-Rusijos konflikto. Bet yra ir žymiai stambesnių žuvų tame purviname karo vandenyje.

Lietuva tarp tų valstybių, kurios vykdo visas sankcijas Rusijai ir Baltarusijai. O kaip kiti sankcijų skelbėjai ir diegėjai? O čia aiškėja keisti dalykai. Pasirodo, JAV padvigubino urano pirkimą iš Rusijos. Dar keisčiau, kuo stebisi neatsistebi patys rusai, kad jų valstybė tą uraną parduoda JAV, kuri ukrainiečių rankomis kariauja su jais.

Portale "Katiuša" Dmitrijus Svetinas  rašo, kad vien per pirmąjį 2023 m. pusmetį JAV iš Rusijos, skaityk SC "Rosatom", nupirko 416 tonų sodrinto urano-235, t. y. 2,2 karto daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį ir daugiausia nuo 2005 m. Amerika paskelbė, kad nori kuo labiau sumažinti "urano priklausomybę" nuo Rusijos, tačiau sodrinto urano tiekimas tęsiasi. JAV bendrovės kasmet "Rosatom" sumoka apie 1 mlrd. dolerių, liepos mėn. teigė "The New York Times". Siuntos gabenamos jūra, taip pat didelę dalį sudaro uranas iš Kazachstano. Be sodrinto urano, JAV iš Rusijos ir toliau perka retuosius žemių metalus,  trąšas ir titaną, skirtą aviacijos pramonei. 


Rusija Jungtinėms Valstijoms tiekia prisodrintą uraną-235. JAV Energetikos informacijos administracijos (EIA) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį amerikiečiai padidino urano pirkimą iš Rusijos iki 416 tonų. Per tą patį praėjusių metų laikotarpį buvo patiekta 188 tonos. Paskutinį kartą tokie dideli skaičiai užfiksuoti 2005 m., kai už vandenyno buvo išgabenta 418 tonų. JAV branduolinė energetika, kuriai priklauso daugiausia branduolinių elektrinių pasaulyje, 95 proc. priklauso nuo importuojamo branduolinio kuro. 2022 m. Rusija buvo trečia pagal dydį urano tiekėja JAV - 12 proc. vertės, po Kanados (27 proc.) ir Kazachstano (25 proc.).

Uranas gabenamas bunkeriniais laivais, kurie yra specialūs biriosios rūdos laivai. Šių metų birželio-liepos mėn. du balkeriai į Jungtines Valstijas pristatė sodrintą rusišką ir kazachišką uraną-235. 

Pažymima, kad Rusija, atstovaujama Rosatom, atvirai dempinguoja prisodrinto urano-235 tiekimą. Jo kaina 2022 m. buvo 35,2 JAV dolerio už svarą, o vidutinė importo kaina - 39,08 JAV dolerio. 

JAV atominių elektrinių operatoriai 20 proc. sodrinto urano gauna iš Rusijos, todėl oficialiai prieštarauja bet kokiems sankcijų apribojimams. Prancūzijos bendrovės ORANO duomenimis, pasaulinę sodrinimo rinką dalijasi keturi gamintojai - Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Nyderlandų grupė "Urenco", ORANO, "Rosatom" ir Kinijos bendrovė CNNC. Pirmosioms dviem priklauso 31 proc. rinkos, o Rusijai ir Kinijai - 12 proc. rinkos. 

Balandžio mėn. penkių G7 šalių energetikos ministrai paskelbė apie aljanso sukūrimą siekiant sumažinti Rusijos įtaką pasaulinėje branduolinio kuro tiekimo logistikoje. Šia proga GHS Climate vadovas Džeimsas Krellenšteinas (James Krellenstein) sakė: "Nepaaiškinama, kodėl praėjus daugiau nei metams po Rusijos kariuomenės įžengimo į Ukrainą Bideno administracija neturi jokio plano, kaip įveikti šią priklausomybę".


Šių metų birželį valstybinei korporacijai "Rosatom" priklausančios bendrovės "AtomInfo-Centre" direktoriaus Aleksandro Uvarovo komentaras: "Galiu pasakyti tik tiek, kad pagal objektyvius rodiklius ir turimą informaciją galime kalbėti apie 2028 m. kaip apie anksčiausią datą, kada rusišką sodrintą uraną bus galima pakeisti Vakarų rinkoje. Taigi Rusija yra pasirengusi dar penkerius metus padėti JAV ir padėti mūsų buvusioms sovietinėms respublikoms - Kazachstanui ir Uzbekistanui - gabenti savo sodrintą uraną labai nedraugiška kryptimi jūra "Rosatom" antrinės įmonės "Tenex" išnuomotais laivais. Beje, 2022 m. "Kazatomprom" surengė nedidelį bandomąjį vežimą per Gruziją ir nustatė, kad šis maršrutas neefektyvus ir per brangus.

Straipsnio autoriaus nuomone, mažindami importą ir didindami kainas iš savo pusės, Rusija gali sukelti rimtų problemų JAV. Tačiau šalies vadovybė kol kas nesvarsto šios švelniosios galios galimybės. 

Rusijos valdžia net nebando keisti uraną ar titaną į mikroschemas, medicinos įrangą ir pan., o pasirtenkina JAV gaminamais žaliais popierėliais. 

"Keista, kad šiomis kryptimis nieko nedaroma" - piktinasi autorius. 

Energetikos ir finansų instituto ekspertas Sergejus Kondratjevas mano, kad kolektyviniai Vakarai yra susaistyti su Rusija dėl prisodrinto urano: "Niekas dar neįvedė sankcijų Rusijos branduoliniam sektoriui. Vakarų bendrovės bandys uždaryti mums savo šalių rinkas, tačiau situacija Nigeryje, kuris buvo svarbus urano tiekėjas, gali sutrukdyti šiems planams. Nors Rusija negamina daug urano, ji iš dalies aprūpina branduoliniu kuru net Prancūziją. Prancūzijos bendrovė ORANO kontroliuoja 12 proc. pasaulinės urano sodrinimo rinkos, o Rusijos "Rosatom" - daugiau kaip 40 proc. pajėgumų. Paryžius vis dar perka branduolinį kurą iš Maskvos. Amerikiečių padėtis yra tokia pati. Ir per artimiausius 5-10 metų padėtis rinkoje vargu ar pasikeis". Šie žodžiai patvirtina viena - viskas yra Rusijos rankose. Reikia tik politinės valios ir nuoseklaus jos įgyvendinimo.

https://dzen.ru/a/ZOqcu3mur1MDZVig


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą