Wpolytice žiniomis, kai kurie atvykėliai iš Afrikos, prisistatantys "studentais", įsiveržia į traukinius ir autobusus, kuriais pabėgėliai vežami prie Lenkijos sienos. Jie dažnai užima moterims su mažais vaikais skirtas vietas. Tačiau Lenkijoje prieglobstį ir pagalbą gauna net ir tie, kurie neturi asmens tapatybės dokumentų, nepriklausomai nuo jų odos spalvos. Tačiau jie turi būti tikrinami. Viskas dėl saugumo problemų.
BBC reportaže pateikiamas dramatiškas juodaodžio vyro pasakojimas, kuris teigia, kad ginkluoti Lenkijos pareigūnai su juo elgėsi kaip su "gyvūnu". Vyras prisistato kaip "Gabrielius, studentas iš Nigerijos". Kodėl nenurodyta jo pavardė? Ir kaip jis atsidūrė Lenkijos pusėje, jei pasieniečiai "neįsileidžia juodaodžių"? BBC "smalsūs" žurnalistai negalėjo atsakyti į šiuos klausimus.
Paaiškėjo, kad "studentai iš Afrikos" labai dažnai negali pateikti jokio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Lenkijos pusėje pateikiamos kai kurių dokumentų fotokopijos, tačiau jos dažnai yra prastos kokybės. Sienos apsaugos tarnyba primena, kad ukrainiečių moterys su vaikais ir asmenys, sėkmingai įveikę asmens tapatybės patikrinimą, nedelsiant praleidžiami. Juodaodžiams vyrams leidžiama kirsti sieną, tačiau jie toliau tikrinami Pasienio apsaugos tarnybos ir vietos valdžios institucijų, ypač provincijos įstaigų, organizuojamuose centruose.
Tai, kad sieną gali kirsti bet kuris pabėgėlis, tvirtina specialiųjų tarnybų ministro atstovas spaudai Stanisławas Żarynas, pabrėždamas, kad niekas nelieka be pagalbos ir gauna preiglobstį Lenkijoje.
WPolytice pažymi, kad vyksta plataus masto dezinformacijos kampanija prieš Lenkiją. Visi asmenys, atvykstantys į Lenkijos teritoriją iš Ukrainos, yra tikrinami ir įleidžiami į Lenkiją. Tai jokiu būdu nereiškia, kad mažinami sienos kirtimo procedūrų standartai.
Stanisławas Żarynas papasakojo, kad gerai organizuotos afrikiečių grupės prievarta užima vietas traukinių vagonuose. Ukrainiečia ne visada gali sustabdyti jaunus ir sportiškus Afrikos "studentus", kurie prasiskverbia į traukinius.
Vos per kelias dienas Lenkija priėmė beveik 300 000 pabėgėlių iš Ukrainos. Prie Lenkijos sienos dar niekada nebuvo tokio didelio migracijos srauto. Todėl buvo bandoma pulti gerai organizuotas Lenkijos tarnybas. Šis išpuolis apgaulingai panašus į išpuolį prieš Lenkijos kariuomenę, policiją ir pasieniečius per krizę pasienyje su Baltarusija. Laimingų ukrainiečių Lenkijos pusėje vaizdas erzina tuos, kurie negali to politiškai išnaudoti.
Austrija pritaria pabėgėlių įleidimui į ES be prieglobsčio procedūros
Į Austriją plūsta didžiulė pabėgėlių banga: Šimtai tūkstančių žmonių, įskaitant daugybę afrikiečių, nori atvykti į ES, rašoma austrų portale Wochenblick.
Čia nurodoma, kad ES direktyva dėl pabėgėlių iš Ukrainos priėmimo be prieglobsčio procedūros bus parengta iki ateinančio ketvirtadienio. Iš "Twitter" paskelbtų vaizdo įrašų matyti, kad šie pabėgėlių srautai atrodo kitaip, nei būtų galima pagalvoti: viename iš šių vaizdo įrašų didesnei afrikiečių grupei neleidžiama įlipti į traukinį. Ar Klausas Schwabas turėjo omenyje masinę migraciją iš Afrikos į Ukrainą, kai pasakė Zelenskiui, kad Ukrainoje jau šešerius metus vyrauja "nauja normalybė"?
JT duomenimis, nuo karo Ukrainoje pradžios į kaimynines šalis jau pabėgo apie 370 000 žmonių. Paskirties šalys buvo Lenkija, Vengrija, Rumunija ir Slovakija. Iki šiol į Rumuniją pabėgo beveik 71 000 žmonių. Kai kurie jų jau atvyko į Austriją. Sekmadienio rytą į Slovakiją jau atvyko 25 395 žmonės. Vengrijoje vien šeštadienį užregistruota 10 000 pabėgėlių. ES Komisijos duomenimis, į ES atvyko mažiausiai 300 000 Ukrainos pabėgėlių. Už vidaus reikalus atsakinga ES Komisijos narė Ylva Johansson teigė, kad reikia pasiruošti kur kas didesniam žmonių skaičiui.
Tuo tarpu vaizdo įrašai iš Ukrainos, kuriais socialiniuose tinkluose dalijamasi su grotažyme #AfricansinUkraine, rodo, kaip gali atrodyti tokie pabėgėlių srautai. Šiame vaizdo įraše matyti, kaip didesnei afrikiečių grupei neleidžiama įlipti į traukinį. Teigiama, kad tai grupė nigeriečių, kurie tokiu būdu norėjo bandyti kirsti Lenkijos sieną. Tačiau teigiama, kad Ukrainos pusėje siena buvo uždaryta. Bandymai kirsti sieną automobiliu kol kas taip pat nesėkmingi. Teigiama, kad dauguma afrikiečių Ukrainoje studijuoja. Tačiau nežinoma, kodėl jie "nepabėga" į savo gimtąsias šalis.
Didžiulės afrikiečių grupės taip pat laukia Ukrainos ir Slovakijos pasienyje, kol bus išleisti per sieną. Taip pat buvo pasidalinta vaizdo įrašu, kuriame matyti laukiantieji #AfricansExitUkraine. Manoma, kad neilgai trukus pasirodys ir vaizdai iš Austrijos pasienio.
https://www.youtube.com/watch?v=HB3JksnXEPk
Ukrainos pasieniečiai neįsileidžia tamsiaodžių pabėgėlių prie Lenkijos sienos - tik ukrainiečius. Apie tai socialiniame tinkle "Twitter" pranešė vienas Afrikos studentas. Jis teigė, kad saugumo pajėgos į juos nukreipė ginklus ir grasino juos panaudoti, jei jie nenutrauks bandymų išvykti iš šalies.
Jis pasakojo, kad prie Ukrainos ir Lenkijos sienos jau kelias dienas būriavosi pabėgėliai su vaikais. Vėliau buvo pranešta, kad jiems pavyko prasiveržti iki sienos su Lenkija, bet jos kirsti nepavyko. Lenkai atsisakė juos įleisti be Šengeno vizos.
Dešimtys studentų iš Indijos taip pat negali išvykti iš Ukrainos. Jie net įsivėlė į muštynes su pasieniečiais (2 vaizdo įrašai). https://vk.com/wall-150709625_10554199
https://www.youtube.com/watch?v=qBDbm8k77sE
Iš Lvovo srities buvo gauti pranešimai, kad šio miesto geležinkelio stotis tapo neįtikėtinos pagal savo mastą Lvovo spūsties vieta. Kartais stotyje, aplink ją ir perone būna daugiau nei 12 000 žmonių.
Į traukinius, vykstančius į Lenkiją, bando įlipti bent 5-7 kartus daugiau keleivių nei yra laisvų vietų. Viename vagone telpa iki 300 žmonių, todėl tenka grūstis ir atsikratyti krepšių bei lagaminų. Maišai iš vagonų išmetami ant bėgių.
Ukrainos portalas "Strana" rašo, kad traukiniai į Europą važiuoja daug ilgiau, nei numatyta tvarkaraštyje. Iki Lenkijos traukinys važiavo ne 3-3,5 valandos, o apie 14 valandų. Be to, atkreipiamas dėmesys, kad į traukinius įlipa net ne ukrainiečiai, o pabėgėliai iš Azijos ir Afrikos.
Dauguma šių pabėgėlių anksčiau bandė patekti į Lenkiją per Ukrainą ir Baltarusiją, o tada - į Vokietiją ir Prancūziją, tačiau sienos jiems buvo uždarytos. Dabar, kai Lenkija paskelbė esanti pasirengusi priimti kelis šimtus tūkstančių ukrainiečių pabėgėlių, ji turi priimti dešimtis tūkstančių pabėgėlių iš arabų pasaulio - Sirijos, Libijos, Irako ir kitų šalių.
Arabų pabėgėliai taip pat atvyksta į Lenkiją pėsčiomis, kirsdami pasienio kontrolės punktus, kur Lenkija negali nieko padaryti, kad užkirstų kelią šiam masiniam srautui.
Šiuo metu, pačiais konservatyviausiais vertinimais, Lvove gyvena apie 1,5 mln. žmonių. Nepaisant to, kad nuolatinių miesto gyventojų yra maždaug perpus mažiau. Lvovo gatvės perpildytos automobilių iš kitų Ukrainos regionų, įskaitant Kijevą. Daugelis bando išvykti iš Ukrainos automobiliais, todėl pasienyje susidaro kilometrinės spūstys. Šehyni-Medykos pasienio punkte susidarė spūstis. Tuo pat metu žmonių srautas tik didėja.