2023-05-07

Amerika prieš skaitmeninę valiutą CBDC

 

Terra incognita

Amerika gana aktyviai protestuoja prieš skaitmeninio dolerio įvedimą JAV. Straipsnyje "Florida sako "ne" centrinio banko skaitmeninei valiutai" rašiau apie kovo mėnesį Floridos įstatymų leidžiamojoje valdžioje pateiktą įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti valstijoje naudoti skaitmeninį dolerį ir bet kokią kitą centrinio banko skaitmeninę valiutą (angliška santrumpa CBDC). Floridos gubernatorius Ronas DeSantis palaikė šią iniciatyvą ir paragino kitų valstijų gubernatorius imtis panašių priemonių.

Pranešama, kad gegužės 3 d. Šiaurės Karolinos Atstovų rūmai priėmė įstatymą, kuriuo siekiama uždrausti valstijoje atsiskaityti naudojant CBDC. Įstatymu taip pat draudžiama Federaliniam rezervų bankui naudoti Šiaurės Karoliną kaip galimą CBDC projekto bandymų poligoną. Dokumentas perduotas valstijos Senatui. Neabejojama, kad gubernatorius Rojus Kuperis (Roy Cooper) pasirašys teisės aktą iki vasaros pradžios.


Atrodo, kad CBDC klausimas tampa vienu iš svarbiausių prasidėjusios JAV prezidento rinkimų kampanijos klausimų. Ronas De Santis kandidatuoja į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento postą, todėl ragina uždrausti CBDC visoje Amerikoje, aiškindamas, kad tai yra priemonė "šnipinėti amerikiečius ir kontroliuoti jų elgesį". Kitas kandidatas į JAV prezidentus Robertas F. Kenedis jaunesnysis teigė, kad CBDC gali "tapti slidžiu finansinės vergovės ir politinės tironijos keliu".

Tiek Ronas DeSantisas, tiek Robertas F. Kenedis jaunesnysis neprieštarauja privačioms kriptovaliutoms, netgi jas remia. Tai taip pat prieštarauja Vašingtono ir FED linijai. Kovo mėnesį Floridos gubernatorius patvirtino teisės aktą, kuriuo mokyklose įvedamos finansinio raštingumo programos, įskaitant ir apie skaitmeninį turtą. O Robertas Kenedis jaunesnysis neseniai kritikavo Vertybinių popierių ir biržos komisiją (SEC) ir Federalinę indėlių draudimo korporaciją (FDIC) dėl "karo su kriptovaliutomis", kuris, jo nuomone, sukėlė bankų krizę JAV.

Federaliniu lygmeniu respublikonų kongresmenas Tomas Emmeris ir respublikonų senatorius Tedas Cruzas pateikė savo įstatymų projektus, kuriais siekiama atitinkamai apriboti FED įgaliojimus CBDC atžvilgiu ir visiškai uždrausti ją.

Tedas Cruzas taip pat yra išreiškęs savo simpatijas kriptovaliutoms: "Tie žmonės, kurie nori CBDC, nekenčia bitkoinų ir grynųjų pinigų. Būkime aiškūs, jie nemėgsta grynųjų pinigų lygiai dėl tos pačios priežasties, dėl kurios aš juos myliu - jie nėra centralizuotai kontroliuojami [...]. Todėl tikiuosi, kad matysime didėjantį pasipriešinimą CBDC", - sakė senatorius.

Gegužės pradžioje skambus amerikiečių verslininko Roberto Kiyosaki pareiškimas. Jis žinomas ne tik kaip verslininkas, bet ir kaip rašytojas. Garsiausia jo knyga yra "Turtingas tėtis, vargšas tėtis". Taigi jis kritikavo skaitmeninio dolerio idėją, palygindamas ją su Džordžo Orvelo (George Orwell) romano "1984" personažu Didžiuoju broliu (kuris visus stebi). Kartu Robertas Kiyosaki ragino pirkti "daugiau aukso, sidabro ir bitkoinų".

Net FED vadovai išreiškė abejonių dėl skaitmeninio dolerio galimybės. Pavyzdžiui, balandžio 18 d. JAV Federalinių rezervų valdytojų tarybos narė Michelle W. Bowman išreiškė susirūpinimą dėl galimo skaitmeninės valiutos ir paties Federalinio rezervo "politizavimo": "CBDC, kuris leistų vykdyti tokio pobūdžio kontrolę, ne tik leistų vyriausybei apriboti tam tikras privačių išlaidų rūšis ar apriboti prieigą prie banko sąskaitų, bet ir keltų grėsmę Federalinio rezervo nepriklausomumui".

Skaitmeninio dolerio priešininkai apsidžiaugė, kai gegužės 1 d. Milkeno instituto pasaulinėje konferencijoje (Santa Monika, Kalifornija) apie CBDC pasisakė ir TVF direktorė Kristalina Georgieva. "Bendraujame su šalimis, šiuo metu dirbame su maždaug 50 šalių būtent šia tema", - pridūrė TVF atstovė. - Pamatysime labai reikšmingą CBDC pertvarką". Ji priminė, kad TVF rengia paskelbti CBDC vadovą, kuris padės centriniams bankams kurti ir įgyvendinti CBDC. Sprendimas parengti tokį vadovą priimtas sulaukus "precedento neturinčio" viso pasaulio šalių susidomėjimo. J. Georgieva pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos kurį laiką nerodė didelio susidomėjimo CBDC, tačiau vėliau prisijungė prie pasaulinio judėjimo.


Priminsime, kad "susidomėjimas" oficialiai buvo išreikštas 2022 m. kovą, kai prezidentas J. Bidenas pasirašė įsaką, kuriuo paragino atlikti mokslinius tyrimus ir kurti JAV CBDC. Tačiau oficialių planų jį paleisti vis dar nėra. Federalinis rezervų bankas liepos mėn. ketina pristatyti savo realaus laiko mokėjimų paslaugą FedNow, kuri, kai kurių nuomone, galėtų būti žingsnis CBDC link. FED pirmininkas Džeromas Pauelas (Jerome Powell) ne kartą yra pareiškęs, kad bet kokiam skaitmeninės valiutos paleidimui (net ir bandomajam projektui) reikės Kongreso ir vyriausybės pritarimo.

Tačiau grįžkime prie TVF vadovo kalbos. Ji pradėjo nuo to, kad CBDC projektas turi ne tik pliusų, bet ir minusų, todėl su juo reikėtų elgtis itin atsargiai. J. Georgieva paaiškino, kad, TVF nuomone, mažmeniniai CBDC turi daug daugiau galimybių suklysti nei didmeniniai CBDC. Pastarieji yra tie, kurie skirti naudoti komerciniams bankams ir didelėms įmonėms. Pirmieji yra daugiausia (ar net išimtinai) skirti naudoti fiziniams asmenims. Štai jos pagrindinė frazė (pažodinis vertimas iš anglų kalbos): "Mažmeniniai CBDC visiškai keičia finansų sistemą taip, kad mes nelabai žinome, kokios bus pasekmės".

Beje, tai mažmeninė skaitmeninė valiuta, kurią šiuo metu kuria Rusijos bankas savo skaitmeninio rublio projekte.

Praėjusiais metais TVF paskelbė ataskaitą, kurioje atkreipė dėmesį į CBDC iššūkius ir galimybes ir pavadino juos "neištirta teritorija". Ataskaitoje pabrėžiama, kad svarbu, jog šalys, įgyvendinančios CBDC projektus, dalytųsi informacija. Šiuo metu apie 110 šalių tiria arba rengiasi įgyvendinti CBDC, o TVF, pasak Kristalinos Georgijevos, šia tema diskutuoja su maždaug 50 šalių. Tarp šių penkiasdešimties šalių pagrindinė Fondo partnerė yra Jungtinės Valstijos, o Milkeno institute išgirstas TVF vadovo "apreiškimas" yra suderintas su Vašingtonu. Kitaip tariant, skaitmeninio dolerio priešininkų pozicija Amerikoje yra gana rimta.

Prof. Valentinas KatasonovasKomentarų nėra:

Rašyti komentarą