2019-11-12

Interviu su Bašaru Asadu: „ES remia teroristus Sirijoje“


RT paskelbė Sirijos prezidento Bašaro Asado interviu su korespondentu Afshin Rattansi. Žemiau pateikiu šio interviu santrauką.

A.R.: Ponas prezidente, kaip žinoma, jūs nedavėte interviu jau pusantrų metų. Kodėl jūs nutarėte padaryti tai dabar?
Asadas įvardino tris priežastis. Pirmiausiai – Turkijos įsiveržimas atkreipė dėmesį į Sirijos regioną. Antra – pakito visuomenės nuomonė Vakaruose, žmonės suprato, kad jiems „pateikė labai daug melagingų duomenų, kas vyksta regione. Trečia – Vakarams reikia ne realios informacijos, o sensacijų, „jie nemėgina savo auditorijai pateikti tikrą pasaulio įvykių paveikslą.“

Atsakydamas dėl žuvusiųjų skaičiaus šalyje nuo 2011 metų, Sirijos prezidentas pasakė, kad žuvo ir buvo sužeista 100 000 Sirijos kareivių. Civilių aukų skaičius „matuojamas tūkstančiai, jei ne dešimtimis tūkstančių.“

Paklaustas apie NATO šalių kaltinimus dėl 2013 metais Gutoje neva panaudoto cheminio ginklo, Bašaras Asadas paneigė šį kaltinimą ir pasakė, kad „Sirijos kariuomenė niekada nenaudojo cheminio ginklo“. Jis paneigė ir kitus kaltinimus dėl cheminio ginklo naudojimą kitose Sirijos vietose.

„Visos šios istorijos – nepagrįsti kaltinimai. Kas pareiškė apie cheminio ginklo panaudojimą, tas turi ir pagrįsti savo versiją, pateikdamas atitinkamus įrodymus“, - pasakė Asadas. Jis nurodė, kad tarp „Baltųjų šalmų“ „angelų“ šmėžavo Al-Kaida teroristų veidai.

Bašaras Asadas plačiau pakomentavo JAV remiamos Al-Kaidos vaidmenį kuriant „Islamo valstybę“ Sirijoje:

„Pažiūrėkite į faktus. Pradėsime nuo to, kad apie tai pirmi ėmė kalbėti amerikiečių oficialūs asmenys (tokie kaip Džonas Kerri, Hilari Klinton ir daugelis kitų)... Jie kalbėjo apie JAV rolę palaikant Al-Kaidą Afganistane. Jie buvo naudojami kaip instrumentas kovojant su Tarybų Sąjunga...“ (…) Jie įsiveržė į Afganistaną – nieko neišėjo. Įsiveržė į Iraką – nieko neišėjo. Ėmė veržtis į kitas šalis...“.

Sirijos prezidento žodžiais, JAV kovoja dėl išgyvenimo, nes „praranda savo hegemoniją“. Jie „nutarė kovoti su Rusija, Iranu, Sirija“ – su visais, kas jiems priešinasi, net su vakarų vyriausybėmis. Al-Kaida – tai trečioji pusė kovojant su Sirijos, Rusijos ir Irano vyriausybėmis.


„Kokiu būdu „Islamo valstybė“ staiga atsirado 2014 metais? Tiesiog iš niekur. Vienu metu Irake ir Sirijoje, ir be to su amerikietiškais ginklais! Čia viskas suprantama. Kaip jiems pavyko atvežti į Turkiją milijonus barelių naftos stebint amerikiečių aviacijai? Kaip? Reikalas tame, kad amerikiečiai norėjo juos panaudoti prieš Sirijos kariuomenę. Ne mes tai sakėme, o amerikiečiai ir faktai viską patvirtina.“ (…) Nuo tada 2014 metais Islamo valstybė (IV) ėmė užsiimti Sirijos naftos atsargų grobimu ir jos kotrabanda. Jie turėjo du partnerius: Erdoganą su jo aplinka ir JAV...“ (…) Amerikiečiai visada siekia taip ar kitaip apiplėšti kitas šalis atimant ne tik naftą, pinigus ir bendrai finansinius resursus...“

Paklaustas, ar didelė tikimybė, kad karas kilo dėl naftotiekių projektų, Asadas atsakė:

„... kai kas tvirtina, kad prezidento Asado neva paprašė leisti nutiesti per Siriją dujotiekį iš pietų į šiaurę, o šis atsisakė Rusijos naudai. Iš tikrųjų to nebuvo. Bet štai projektas statybos vamzdyno iš rytų į vakarus – iš Irano per Iraką ir Siriją iki Viduržemio jūros – iš tiesų buvo. Galėjo ar tai tapti priežastimi? Negalima atmesti. Jeigu naftą galima laikyti karo pradžios faktoriumi, tai tokia tikimybė yra. Bet tai ne vienintelis faktorius.“ (…) „ Nepamirškite, kad JAV kovoja su visu likusiu pasauliu. Čia kalbama apie tektoninius poslinkius ir „žemės drebėjimus“. Juk sena pasaulio tvarka, nustatyta po Antrojo pasaulinio karo, atgyveno, ypač po Tarybų Sąjungos sugriuvimo. Vieno polio pasaulio modelis nedirba...“

Dėl Al-Bagdadi Asadas pasakė, kad amerikiečiai jį laikė savo kalėjimuose. Staiga jis pasiskelbia kalifu visų musulmonų planetoje. Šiai rolei jis buvo paruoštas amerikiečių, ir mes netikime dėl jo pašalinimo. Gali būti, jį iš tiesų nužudė, bet šią istoriją uždelsė tam, kad užtušuoti JAV bendradarbiavimo su teroristais faktą pastaruosius dešimtmečius. Gali būti, kad nutarta surengti Islamo valstybės rebrendingą, kad suteikti nuosaikios organizacijos statusą, kad panaudoti prieš Sirijos vyriausybę.

Asadas buvo paklaustas ką mano dėl „reakcijos Europos vyriausybių į galimą sugrįžimą į Europą IV teroristų?

„...Atsiuntimas šių Sirijos kovotojų ir kitų pabėgėlių į Europą pavojinga, bet pavojingiausia palaikyti teroristus Sirijoje! Štai kas pavojingiausia. Tai veidmainystė. Kaip galima bijoti šių kelių milijonų, tarp kurių nedaug teroristų, o daugumą sudaro nuosaikūs, ir tuo pačiu tiesiogiai remti veikiančius Sirijoje mažiausiai dešimtis tūkstančių, o gali būti, šimtus tūkstančių teroristų, nebijant, kad jie vyks į tavo šalį?“

Paprašytas papasakoti apie derybas su Sirijos demokratinėmis jėgomis (SDJ), Asadas pasakė:
„SDJ? Bendras sumanymas yra tai, kad sugrąžinti pilną teritorijos kontrolę, kur įeina Sirijos kariuomenė, užtikrinant vyriausybės funkcijų vykdymą, kas sukelia pilną suvereniteto atkūrimą.
Susitarime gi kalbama apie SDJ pozicijų perkėlimą 30 kilometrų į pietus, tam kad atimti iš Turkijos pretekstą įsiveržti į Siriją. Dabar pas mus, pasakykime taip, pereinamas periodas, kurio metu SDJ kovotojai lieka su savo ginklais. Mes pasiūlėme jiems įstoti į Sirijos kariuomenės gretas. Kažkas to atsisakė, o kažkas nesenai pareiškė sutikimą...“

Apie kurdų formuotes, kurios gavo pinigus iš JAV ir CŽV, Asadas atsakė, kad didžioji dalis kurdų SDJ bendradarbiauja su vyriausybe. „Kurdų „Demokratinę partiją“ JAV remia viešai, tiekia ginklus ir finansinę pagalbą, su jais vykdė naftos kontrabandą. Jie JAV agentai. Dauguma jų. Pastaruosius kelis metus jie veikė taip: iš pradžių pakvietė amerikiečius ir paprašė juos pasilikti, po to supyko, kai šie nutarė išeiti, - ir štai nesenai atsisakė įstoti į Sirijos kariuomenės eiles,“ - pakomentavo Bašaras Asadas ir pažymėjo, kad „Erdoganas turi savo dienotvarkę, ir ji turi dvi dalis: tai jo asmeniniai tikslai, surišti su „Broliais-musulmonais“, o taip at užduotys, kaip JAV marionečių. „Demokratinės sąjungos“ formuotės davė jam pretekstą įsiveržti į Siriją.“ Sirijos prezidentas pažymėjo, kad Erdoganas į Siriją įsiveržė neteisėtai.

Asadas buvo paklaustas apie šalies atstatymą, kuris kainuos iki $230 milijardų. Jo nuomone, tai įvyks ne greitai, šaliai galioja embargo. Amerikiečiai pastaruosius dvejus metus darė viską, kad neįleisti į Siriją ne tik juridinius, bet net fizinius asmenis, norinčius investuoti į Siriją.
Dauguma investuotojų bijo nukreipti kapitalą į Siriją. Bet tai ne pati didžiausia problema. Žmogiškųjų resursų šalies atstatymui pakanka, papildomų nereikia. Atstatymą gali vykdyti laipsniškai, o draugiškos šalys kaip Kinija, Rusija ir Iranas bus prioritetiniai Sirijos atstatymo dalyviais.

Dėl sirų migracijos į Europą Asadas pasakė: „Dar iki dabartinių įvykių Europos valstybės pastaruosius dešimt metų susidūrė su masiniu imigrantų antplūdžiu ir patyrė sunkumus su jų integravimu į savo terpę. Dabar ši problema visai reali, Prancūzija, Didžioji Britanija ir kitos šalys susidūrė su terorizmu. Tai suprantama, nes dalis imigrantų yra ekstremistai, teroristai ir tie, kurie nenori integruotis. Jie veržiasi į Europą tik todėl, kad nori išvykti iš gimto regiono – dėl įvairių priežasčių. Tai ir saugumo faktoriai, ir ekonominiai aspektai.“

Žurnalistas paklausė: „Ir jokio bendradarbiavimo saugumo srityje nebus, kad šioms šalims susidoroti su sunkumais?“

„Dabar to nėra, ir mes tam nepasirengę. Mes aiškiai pareiškėme, kad neketiname padėti saugumo srityje bet kuriai valstybei, kol ji veikia prieš Siriją kai kuriose kryptyse – ar tai ekonomika, saugumas, politika...

Dėl rinkimų Sirijoje 2021 metais Asadas atsakė teigiamai ir pabrėžė, kad bus keli kadidatai į prezidento postą, kiek jų norės bolotiruotis.








Komentarų nėra:

Rašyti komentarą