2021-01-02

Manhetenas – didelis miestas žydams

 

Manhetenas (angl. Manhattan) – vakarinėje dalyje esantis vienas iš penkių Niujorko miesto rajonų, įsikūręs Manheteno saloje, Hudzono upės žiotyse. Vienoje iš rajono salų stovi Laisvės statula. Gyventojų virš 1,6 mln. Ketvirtadalis (400000) jų – žydai.


Manhetenas vadinamas pasaulio finansų, kultūros, media ir pramogų pasaulio sostine. Čia yra FRS bankų būstinės, Niujorko fondų birža ir fondų birža NASDAQ, daugelis transnacionalinių žiniasklaidos konglomeratų. Čia yra JTO būstinė. Čia yra Donaldo Trampo ir jo žento Džaredo Kušnerio dangoraižis, pažymėtas 666 numeriu!
Žydų ortodoksams draudžiama šeštadienį ką nors daryti, išskyrus būtiniausius reikalus namuose.

Darbas per Šabą – sąvoka ypatinga ir nebūtinai surišta darbu buitine prasme. Šeštadienis diena, kada žmogus atsitraukia nuo jį supančio šurmulio, rūpesčių, problemų, bendrauja su Dievu, nusiramina, semiasi jėgų, kantrybės ir išminties kitai darbo savaitei.


O kaip elgtis, jei kokie nors reikalai vis tiktai turi būti nedelsiant padaryti, nežiūrint Šabo?

Tam pasitarnauja Eruv.

Eruv – simboliškas aptvaras, kuris leidžia paversti visuomeninę erdvę į asmeninę. Kas yra viduje šio aptvaro, tampa tarytum namų erdve, kur neveikia Šabo draudimai.


Elektroninėje žydų enciklopedijoje sakoma, kad Eruv – simboliniai aktai, leidžiantys vykdyti veiksmus, kurie kitaip negali būti vykdomi šeštadienį ir per šventes. Babilono ir Jeruzalės Talmudai detaliai reglamentuoja Eruv taisykles. Eruv sukūrimui aplink gyvenvietę, „turi būti pastatytos mažiausiai keturios tam tikro aukščio kartys, kurių viršūnė sujungtos su kitomis kartimis, sudarydami tarytum vartus. Vėliau kartys pradėtos jungti metaline viela“.

Aptvertos teritorijos dydis neturi reikšmės. Izraelyje, pavyzdžiui, nėra nei vieno miesto, aplink kurį nebūtų ištempta virvė, ar viela.

Manhetene irgi yra Eruv – viena iš ilgiausių pasaulyje. Jis paverčia Manheteną į vieną didelį simbolinį namą ir palengvina ortodoksų gyvenimą. Beveik nematomas laidas eina per 126-tą gatvę Harleme iki Batteri-parko ir atgal 111-ta Ist-River gatve.
Eruv, kaip labai svarbus religinio gyvenimo elementas, yra atidžiai rabinų kontroliuojamas – nes jeigu jis bus nutrauktas, tai bus pažeista sakrali namų erdvė.

Kiekvieną ketvirtadienį rabinai auštant patikrina Manheteno Eruvą. Jei jie atranda pažeidimą, jie nedelsiant praneša techninio aptarnavimo brigadai. Per metus eruvo išlaikymo kaštai dalinami tarp Manheteno sinagogų ir kainuoja apie 100 000 dolerių.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą