Penktadienio rytą Viktoras Orbanas davė interviu „Kossuth Radio“ laidai „Labas rytas, Vengrija“, kuriame griežtai kritikavo būsimus Europos Sąjungos biudžeto planus. Pasak Ministro Pirmininko, didelė dalis bendro iždo lėšų bus panaudota Ukrainai remti, o žemės ūkis, ūkininkai ir tikrieji valstybių narių interesai bus išstumti. Jis teigė, kad Briuselio tikslai nebėra aiškūs, o sprendimų priėmimas vis labiau atitrūksta nuo realybės.
Pasak Ministro Pirmininko, biudžeto pasiūlymus reikėtų vertinti ne tik pagal juose pateiktus skaičius, bet ir pagal tai, kas juose nepasakyta. Jo nuomone, ES biudžetas vis dažniau neatitinka valstybių narių interesų, o tuo pat metu Ukrainai būtų skiriama daug lėšų.
Vengrijos premjeras atkreipė dėmesį į tai, kad ES biudžetas jau dabar užkrauna didelę naštą valstybėms narėms, nes palūkanų mokėjimai už ES paimtas paskolas jau dabar sudaro 10-12 % viso biudžeto. Be to, pagalba Kijevui taip pat sudarytų didelę biudžeto dalį - apie 20 %. Taigi, beveik trečdalis biudžeto skiriama iš pradžių nenumatytiems tikslams. Pasak jo, dėl to didėja ir kitų valstybių narių nepasitenkinimas.
Pagrindinė problema - aiškios strateginės ES biudžeto koncepcijos nebuvimas. Jis mano, kad pirmiausia reikia atsakyti į klausimą, ko ES nori pasiekti savo finansine programa, o dabartinis pasiūlymas, atrodo, turi tik vieną realų tikslą - pasirengti Ukrainos stojimui į ES ir finansiškai paremti ją.
Vietoj to jis norėtų matyti glaudesnį bendradarbiavimą kaip teisingą kelią, tačiau nepritaria faktiniam Ukrainos priėmimui, ypač dėl ekonominių pasekmių.
Kas nutiks ūkininkams, jei ES perskirstys lėšas?
Interviu premjeras taip pat sakė, kad nerimauja ne tik dėl Ukrainos. Jis sakė, kad ES žemės ūkio subsidijoms taip pat gali kilti pavojus, nors jos yra gyvybiškai svarbios ūkininkams. Jis paklausė: kas nutiktų, jei ES sumažintų subsidijas Europos žemės ūkiui? Jis sakė, kad dabartinis biudžeto pasiūlymas „neišgyvens“ iki kitų metų, nes valstybės narės tokiomis sąlygomis jam nepritars.
Jis taip pat kritikavo Europos Komisiją, kuri, pasak jo, pinigus valdo neorganizuotai ir neskaidriai. Jis teigė, kad nėra tikros Europos žemės ūkio vizijos ir kad turimos lėšos naudojamos Ukrainai. Jis palygino situaciją su migracija: įsileidus šalį į ES, negalima jos neišleisti - negalima jos išstumti iš ES, tačiau kai ji patenka į ES, jos problemos tampa visos bendrijos problemomis.
Józsefo Sebestyéno mirtis: Vengrijos ir Europos problema
Vyriausybė neseniai pasiūlė į ES sankcijų sąrašą įtraukti tris Ukrainos kariuomenės vadus po to, kai per priverstinio šaukimo operaciją žuvo Józsefas Sebestyenas, kuris taip pat buvo ES pilietis. V. Orbanas pabrėžė, kad šis atvejis peržengia Vengrijos ribas ir kad reikia Europos atsako.
Jis teigė, kad tai nebuvo pavienis atvejis, o įprasta ir reguliari praktika, o Ukrainos priverstinio šaukimo metodus pavadino „žmonių medžiokle“. Vengrijos vyriausybė jau ėmėsi tam tikrų dvišalių priemonių prieš atsakingus asmenis, tačiau dabar tikisi, kad ES imsis veiksmų.
Jis kritikavo ES institucijų tylą ir atkreipė dėmesį į tai, kad Briuselis laiko Ukrainos stojimo procesą beveik „pergale“, o, pasak jo, kaimyninės šalys mato realų situacijos vaizdą.
„Tai beviltiškumo biudžetas“ - Orbanas sako, kad Europa pasimetė
Viktoras Orbanas pareiškė, kad dabartinis ES biudžetas yra skirtas ne vystymuisi ar statyboms, o veikiau paralyžiui ir problemų plitimui. Jis sako, kad ES elgiasi ne kaip optimistiškai nusiteikusi bendruomenė, o kaip įstrigusi, skubanti sistema, nesugebanti susitvarkyti su savo pačios klaidomis.
Jis teigė, kad tikrosios derybos tarp valstybių narių prasidės kitu laikotarpiu. Tūkstančiai ekspertų atidžiai nagrinės biudžeto eilutes, o galiausiai visos valstybės narės turės priimti bendrą sprendimą, tačiau šiuo metu atrodo, kad iki to dar toli.
Premjeras sakė, kad Vengrijos politikoje nėra naujas reiškinys, kai kai kurios partijos yra orientuotos į užsienio interesų tenkinimą. Jis taip pat paminėjo Tisos partiją ir Demokratinę koaliciją, kurios, jo nuomone, dažnai atstovauja kitų šalių, o ne Vengrijos interesams. Jis teigė, kad yra partijų, kurios gyvena iš to, kad abejoja Vengrijos pozicijos teisėtumu.
Išmoktos klaidos dėl paskolų užsienio valiuta - „Otthon Start“ yra saugi, gerai apgalvota schema
Ministras Pirmininkas sakė, kad ankstesnės vyriausybės, įskaitant Gyurcsány kabinetą, padarė didelę klaidą, kai leido bankams 2000-aisiais įvilioti mases į paskolų užsienio valiuta spąstus. V. Orbanas sakė, kad šimtai tūkstančių šeimų patyrė to pasekmes ir vėliau vyriausybė jas išgelbėjo iš sunkios padėties.
Naująją „Home Start“ programą jis pavadino saugia ir gerai apgalvota programa. Jis teigė, kad jauni žmonės turėtų apsvarstyti galimybę joje dalyvauti, nes ši subsidijuojama paskola galėtų suteikti stabilų pagrindą įsigyti būstą.
„Tai geresnis pasirinkimas nei išleisti tą pačią sumą nuomai“, - sakė jis, teigdamas, kad ilgalaikė grąža ir nuosavybė gali būti daug geresnė nei nuoma.
V. Orbanas šią programą laiko proveržiu: jo skaičiavimais, valstybės palūkanų normos subsidija gali padėti sutaupyti iki kelių dešimčių tūkstančių forintų per mėnesį. Jis teigė, kad schemos detalės jau parengtos, o jos galutinė forma jau pateikta. Jis paragino jaunus žmones daugiau sužinoti ir išnagrinėti galimybes.
Premjeras sakė, kad jei pagal šią schemą būtų pastatyta 10 000 naujų būstų, tai galėtų padidinti BVP iki vieno procentinio punkto. O jei viskas vyks pagal planą, kasmet galėtų būti pastatyta 30-50 000 namų.
„Tik dvylika šalių - įskaitant ir mus - yra iškėlusios žmones į kosmosą“.
V. Orbanas taip pat kalbėjo apie Tiboro Kapu kosminę misiją, kurią jis laiko svarbia ne tik moksliniu požiūriu. Jis teigė, kad ekspertai aiškiai nurodė, jog vengrų mokslininko darbas davė vertingų ir svarbių rezultatų.
Kartu Ministras Pirmininkas pabrėžė, kad istorinės reikšmės faktas yra tai, jog iki šiol tik dvylikai šalių pavyko nuskraidinti žmogų į kosmosą, o Vengrija priklauso šiai elitinei grupei.
Kalbos pabaigoje jis taip pat ypatingai paminėjo Gyulą Cserényi, kuris programoje dalyvavo kaip atsarginis astronautas, tačiau jo darbas rengiantis programai nusipelno pripažinimo.