2024-12-24

Po Kalėdų eglutės sudeginimo Sirijoje: Damaske krikščionių protestai

 


 
Sirijoje kovotojai (milicininkai) sudegino Kalėdų eglutę mažame miestelyje, esančiame maždaug už 27 km nuo Sirijos sostinės.

Nepaisant al-Jolani ir savivaldžių sukilėlių „Hay'at Tahrir al-Sham“ pažadų, kitų etninių ir religinių grupių padėtis Sirijoje gali tapti dar sudėtingesnė.

Šiandien šimtai žmonių išėjo į gatves krikščioniškame Damasko kvartale, protestuodami prieš vakar sudegintą kalėdinę eglutę centrinėje Sukajlabijos miesto, esančio Hamos gubernijoje Sirijos vakaruose, aikštėje. Miestelyje gyvena daugiau kaip 17 000 žmonių, daugiausia graikų ortodoksų religijos atstovų. Vakar po incidento vietos žiniasklaida paskleidė gandą, kad tai buvo uzbekų kovotojai.


Protestuotojai žygiavo prie stačiatikių patriarchato būstinės, esančios Bab Šarkis rajone. Vakar kaukėti vyrai padegė Kalėdų eglutę. Vieni ginkluoti vyrai laikė maldininkų minią per atstumą, grasindami ginklais, o kiti iš tos pačios grupės ją padegė. Po šio incidento krikščionys protestavo prie miesto karinio štabo, o internete buvo paskelbtas vaizdo įrašas, sukėlęs visos šalies krikščionių pasipiktinimą. Minia šaukė įvairius šūkius: „Mes atmetame kovotojus iš Čečėnijos ar bet kokius kitus užsienio kovotojus. Kaip krikščionys ir musulmonai esame vieningi kaip viena tauta“.

Pranešama, kad kažkas labai panašaus vyksta ir Saidnoje, 25 000 gyventojų turinčiame mieste, esančiame maždaug už 240 km į pietus nuo Sukajabijos, prie kelio į Damaską. Miestas žinomas tuo, kad jame yra graikų ortodoksų vienuolynas, skirtas Mergelei Marijai, vienas seniausių Artimuosiuose Rytuose, kurį, pasak tradicijos, 547 m. įkūrė Justinianas I. Sirijos žmogaus teisių stebėjimo tarnybos duomenimis, Kalėdų eglutę sudeginę milicininkai yra užsieniečiai ir priklauso islamistų grupuotei „Ansar al Tawhid“. Šią versiją miestelio gyventojams patvirtino ir „Hayat Tahrir al Sham“ religinis lyderis.

Hts vadovas pažadėjo, kad milicininkai bus nubausti už tai, ką padarė. Al Jolani kelis kartus pakartojo, kad bus gerbiamos šalies etninių ir religinių mažumų teisės.

Šią poziciją jis patvirtino interviu britų laikraščiui „The Times“, kuriame Al Šaraa paaiškino, kad jau susitiko su Sirijos mažumų (įskaitant krikščionis, drūzus ir alavitus) atstovais, kad juos nuramintų, taip pat garantavo amnestiją visiems piliečiams, išskyrus tuos, kurie kalti dėl kruvinų nusikaltimų ar kankinimų.


Damaskas Kalėdų išvakarėse: Sirijos krikščionys neša kryžius per demonstraciją po to, kai nenustatyti asmenys padegė Kalėdų eglutę Sukailabijoje.

Daug „neteisybės prieš krikščionis, prisidengiant atskiromis bylomis“, - naujienų agentūrai AFP sakė vienas protesto akcijos dalyvis. „Jei mums neleidžiama gyventi pagal krikščioniškąjį tikėjimą mūsų šalyje, kaip buvo anksčiau, mums čia nebėra vietos“, - tęsė jis.


Pasak vietos saugumo institucijų, vienas asmuo buvo suimtas. Nebus toleruojami jokie Sirijos žmonių įžeidinėjimai. HTS lyderis Mohammed al-Jolani, dabar pasivadinęs civiliniu vardu Ahmed al-Sharaa, buvo pareiškęs, kad Sirijos pereinamojo laikotarpio vyriausybė gins visus sirus, įskaitant mažumas, taip pat valstybės institucijas.


Sirijos krikščionys bijo

Buvusiems islamo teroristams užgrobus valdžią Sirijoje, krikščionys ir kitos mažumos baiminasi represijų. „Turime teisę bijoti“, - Vokietijos spaudos agentūrai Damaske sakė kunigas Andrew Bahi. 

Damaske gyvenantis krikščionis sakė, kad iki šiol nebuvo jokių įžeidimų ar susirėmimų su sukilėlių suformuota laikinąja vyriausybe. „Mes nepapuošėme parduotuvių ir namų, kaip esame įpratę, nors niekas mūsų nesustabdė“, - sakė jis. Tačiau socialinėje žiniasklaidoje plito pranešimai, kurie jį išgąsdino.

EKD: Sirijos krikščionių nuotaikos „dviprasmiškos“

Vokietijos evangelikų bažnyčios (EKD) užsienio vyskupė Petra Bosse-Huber mano, kad po B. Assado režimo žlugimo krikščionys Sirijoje susiduria su sudėtinga padėtimi. „Daugelis klausia savęs: kiek islamiška bus naujoji konstitucija, o kaip ateityje bus su žmogaus teisėmis, religijos laisve ar moterų teisėmis?“ - laikraščiui ‚Frankfurter Rundschau‘ sakė P. Bosse-Huber, - ‚nuotaikos tarp krikščionių yra dviprasmiškos‘.

„Mes visada palaikėme glaudžius ryšius su Sirijos krikščionimis“, - pridūrė Bosse-Huber: “Krikščionybė atsirado Sirijos regione, o vėliau paplito visame pasaulyje.“ Net protestantai, „kurie šiuo požiūriu yra gana blaivūs, mato ten šventas vietas, kurias Sirijos ortodoksai krikščionys mums išsaugojo per visus tuos metus“. 

https://www.ilgiornale.it/news/guerra/siria-miliziani-danno-foco-albero-natale-esplodono-proteste-2415980.html

https://www.berliner-zeitung.de/news/syrien-demonstrationen-in-damaskus-nach-mutmasslicher-weihnachtsbaum-verbrennung-li.2284348 


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą