2024-04-16

Branduolinės katastrofos grėsmė Ukrainoje

 


Dėl nuolatinio Zaparožės atominės elektrinės apšaudymo JT Saugumo Taryboje pasisakė Rusijos atstovas Vasilijus Nebenzya. Jis Rusijos vardu perspėjo Vakarų valstybes, kad "nebegalima atmesti branduolinės katastrofos galimybės" ir paragino TATENA vadovybę atkreipti dėmesį į tikrąjį galimos branduolinės katastrofos kaltininką.


https://www.youtube.com/watch?v=jfpsDl1R2Yc

TATENA generalinis sekretorius Rafaelis Grossi Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai papasakojo apie įtemptą inspekcinę veiklą Zaporožės atominėje elektrinėje, kurioje jis ne kartą lankėsi. Beveik kiekvieną kartą po inspektorių vizitų, Nebenzia žodžiais, Ukrainos pusė surengdavo išpuolius prieš objektą. Paskutinis incidentas įvyko balandžio 7 d., kuomet buvo užfiksuoti išpuoliai valgyklos teritorijoje ir prie krovinių uosto. 

"Esame pavojingai arti branduolinės avarijos. Negalime būti nerūpestingi ir palikti įvykių raidą atsitiktinumui. Jau šiandien privalome daryti viską, kas nuo mūsų priklauso, kad sumažintume incidento riziką ... Šie neapgalvoti išpuoliai turi būti nedelsiant nutraukti. Nors, laimei, šį kartą jos nesukėlė radiologinio incidento, jos gerokai padidina riziką Zaporožės AE, kur branduolinė sauga ir taip yra susilpnėjusi", - sakė M. Grossi ir pridūrė, kad, nepaisant šešių elektrinės reaktorių pervedimo į "šaltojo sustabdymo" režimą (saugi reaktoriaus būsena, kai jis sustabdomas naudojant žemo slėgio ir žemos temperatūros aušinimo vandenį), potenciali branduolinio incidento rizika išlieka. Išpuolis prieš ZNPP 6-ojo bloko kupolą nepadarė didelės žalos, tačiau sukūrė "labai pavojingą precedentą", nerimavo TATENA vadovas, kuris atsisakė pranešti apie kieno nors dalyvavimą išpuoliuose, motyvuodamas įrodymų trūkumu.

Patvirtindamas, kad elektrinėje nėra sunkiosios ginkluotės, M. Grossi pažymėjo, kad ir toliau "atidžiai stebi Zaporožės atominės elektrinės veiklos būklę ir teikia techniškai perspektyvias alternatyvas sparčių pokyčių ir iššūkių akivaizdoje". 


Savo kalboje (žiūr.video) Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose Vasilijus Nebenzija pasakė:  "Esame dėkingi agentūros vadovybei už greitą ir aiškų tiesioginių išpuolių prieš Zaporožės atominę elektrinę pasmerkimą ir raginimą nutraukti provokacijas. Nusprendėme taip pradėti savo pareiškimą, kad parodytume, kaip keistai skamba iš esmės subalansuoti ir aktualūs generalinio direktoriaus vertinimai, kai juose vartojamos beasmenės frazės iš serijos "kad ir kas stovėjo už išpuolių". Be to, priešingai nei akivaizdūs faktai, nėra paminėta už išpuolių prieš elektrinę atsakinga šalis, kuri mums visiems yra gerai žinoma. Juolab kad TATENA ekspertai, esantys įvykio vietoje, turi galimybę viską pamatyti savo akimis.

Rusijos atstovas ragino TATENA tiesiogiai nurodyti išpuolio prieš Zaporožės atominę elektrinę šaltinį, "pripažinti akivaizdų faktą ir nesivelti į žodinę ekvilibristiką, o nurodyti išpuolio prieš Zaporožės atominę elektrinę šaltinį. Tai nėra politinis klausimas, dabar tai tiesiog elektrinės saugumo ir Europos branduolinės bei radiacinės saugos klausimas. Agentūros sekretoriato neryžtingumas įvardyti dalykus tikraisiais vardais tik skatina Kijevo valdžią imtis tolesnių neatsakingų ir itin pavojingų veiksmų". 

"Mūsų šalis ir toliau saugos Zaporožės AE nuo Ukrainos atakų ir provokacijų", - pabrėžė V. Nebenzya ir pridūrė, kad Maskva ketina ir toliau imtis veiksmų, kuriais siekiama stiprinti branduolinę ir fizinę branduolinę saugą elektrinėje. Balandžio 12 d. laikraštis "The Wall Street Journal" pranešė apie galimą Rusijos vykdomą elektrinės veiklos atnaujinimą, atnaujinant bent vieno reaktoriaus darbą. Savo ruožtu Rafaelis Grossi planuoja dar vieną saugos patikrinimą, kurį derins su Maskva ir Kijevu.Komentarų nėra:

Rašyti komentarą