2018-06-04

Lietuvos „patriarcho ruduo“: kaip Landsbergis pavirto patriarchu Sakaria ir kaip jis gavo antausį nuo jauno filosofo VyšniauskoLietuvos persitvarkymo Sąjūdžio 30 metų minėjimą Seimo rūmuose birželio 4 d. transliavo LRT. Šiame minėjime dalyvavo ir kalbą pasakė Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai, tarp jų ir Vytautas Landsbergis. Išklausęs pastarojo kalbą, pagalvojau: „Koks jis panašus į Gabrielio Markeso romano „Patriarcho ruduo“ pagrindinį veikėją patriarchą Sakaria!“

Priminsiu. Nebelio literatūros premijos laureatas Gabrielius Markesas 1975 parašė romaną „Patriarcho ruduo.“ Šis romanas pasakoja mums mitą apie valdovą, bet mitą ne kaip duotybę, o kaip mito kūrimo procesą. Ar ne tai būdinga Vytautui Lansbergiui?Kokį marazmo laipsnį reikia pasiekti, kad atsirastų noras tapti tuo, kuo niekada nebuvai: Lietuvos prezidentu!?

Landsbergio-Sakario mitas buvo kuriamas visus 30 metų. Kad neaptemdyti „patriarcho“ „saulės“ buvo užtušuojami, ištrinti ir lig šiol trinami net Sąjūdžio šviesuliai: Justinas Marcinkevičius, Romualdas Ozolas, Vytautas Radžvilas ir kiti. Šiuos faktus ir šiandien paminėjo renginyje kalbėjęs Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Arvydas Juozaitis.

„Patriarcho“ kalbos neminėsiu, kam gaišti laiką dėl tuščiakalbystės?

Buvo vertingų kalbų, ne kaip „patriarcho“ tradicinių peizalų, buvo pasakyta tikrai gerų ir prasmingų kalbų, kurios, manau, bus skelbiamos ir aptarinėjamos. Tai Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių prof.Vytauto Radžvilo, dr.Arvydo Juozaičio, dr. Romo Pakalnio pasakytos kalbos.

Krito į akis jauno filosofo Vytauto Vyšniausko pasakyta kalba, kurioje jis neaplenkė ir „partriarcho“ „nuopelnų.“

Jis pasakė (1:28:26): Gana apsimetinėti prieš „nuogą karalių“, turime pagaliau pripažinti kas akivaizdu. Būtent Konservatorių partija, kuri kūrėsi kaip Sąjūdžio tesėja, sukurdama „globalios Lietuvos“ projektą, iš tikrųjų pati pirmoji išdavė Sąjūdžio idealus.“


Koks skambus antausis „patriarcui”!  Koks teisingas!

Vytauto Vyšniausko kalbos „Turime gyvą Tautą, bet ją uždarėme į karstą“ tekstas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą